Највеће зависности 21. века
Уколико питате просечног човека 21.века које три ствари би понео на пусто острво, тешко да би се било ко могао ограничити на само три. У текућем веку постали смо свеопшти зависници ствари које у животима старијих генерација нису имале толики значај.
Болести зависности освајају свет, скраћују живот људи због нездравог понашања а ми издвајамо "нај од нај" зависности 21 века.
Пушење је најубитачнија болест зависности
Да, пушили су и наши преци, баба и деде, али проблем је у разлици онога што су они пушили и онога што се данас продаје на тржишту. Истраживања су показала да су цигаре које су конзумирали наши преци биле „здравије“ јер је у њима било мање отрова, док се данас у цигару убацује све и свашта а дуванска индустрија и мафија постаје једна од најисплативијих. Без обзира што се штетност цигарета на здравље човека стално истиче то није довело до смањења броја пушача у свету.
Пушење дувана главни је узрок настанка рака плућа и одговорно је за најмање трећину свих смртних исхода од малигних тумора. Пушачи имају 20 пута већу вероватноћу да оболе од рака плућа у односу на непушаче. Према др Петру Бојовићу из института "Батут"дуванска индустрија користи следеће, отровне, материјале у поступку производње цигарета: сумпор- ради добијања интензивне жуте боје дувана, препарате на базиолова- за корекцију укуса цигарете, антифриз- ради постизања баланса влаге у цигаретама, титандиоксид - да би пепео био што бељи, азбестна влакна да се пепео не би крунио, и радиоактивни полонијум 210 у поступку узгајивања дувана, да би се повећали приноси.
Без обзира на горе поменуто, 99% пушача би вам на питање шта би понели на пусто оствро навело и цигарете.
Алкохолизам је најтрагичнија болест зависности – за породицу, васпитање деце, брачну хармонију…
У 21.веку померена је граница уживања у алкохолу и “стања пијанства”. Данас можете чути и од младих тинејџера изјаве типа : Како сам се развалио синоћ, била сам мртва пијана, олешила сам се ко мајка. Омладина се тиме поноси, то истиче као најприроднију ствар, тим тражи и обезбеђује себи оправдање за нека дела и речи, не схватајући да јој то може донети више зла него добра јер алкохолизам је болест.
Данас, журка без алкохола и није журка. Алкохолизам представља једну од учесталијих болести 21. века. Алкохол убије једну особу сваких 10 секунди али ипак кад питате младе шта би понели на пусто острво доста њих би спас потражили у алкохолу.
Наркоманија је хронично самоубиство – смрт дође пре живота...
“Не, ја нисам наркоман, ја само пушим марихуану”, нешто је што можете чути од сваког другог средњошколца. Мало њих ће признати да се тако почиње а завршава на хероину или кокаину. Наркоманија је свакако болест 21.века. Истраживања показују да је скоро сваки тинејџер барем једном пробао марихуану, а колико је тешко извући се из канџи тешких наркотика показује и статистика смртних случајева предозирања наркотицима. Ипак, омладина би остала при свом ставу да би међу три ствари на пусто острво понела и мало марихуане, чисто да се “опусти”.
Попићу бромазепам да се мало смирим...
21.век, век константног стреса и тензије. Све стићи, све завршити, свуда бити. А онда увече, када останемо сами са собом, и не можемо заспати од силне тензије и стреса попијемо један бромазепан, наш спас за релакс. Узнемирујућа је чињеница да свака друга особа на свету пати од аксиозности и има проблем са вишком стреса и његовим пропратним симптомима. Још узнемирујуће је то што већина то реши слатком таблетицом пред спавање. Проблем води дотле да поједине особе и у току дана конзумирају лекове за смирење јер је њихов организам заборавио како да се сам избори са стресом у току дана. Сваким даном постајемо све више овисници о таблете за све и свашта, па би међу те три ствари за пусто острво вероватно било и помоћних супстанци за опуштање и вештачки сан.
Нисам била на Facebooku два сата
Свакако главна одлика 21.века је и дигитализација на више нивоа. Мобилни телефони, телевизори, компјутери, интернет...Свака особа поседује свој фб налог, и како казу, онога што нема на фб као да се и није десило. То иде до екстремних ситуација у којима људи почињу да каче и своје интимне клипове само како би привукли пажњу и били примећени. Патимо од социјалне усамљености, али не умемо да је активирамо осим посредством друштвених мрежа. Спавамо са упаљеним телевизором, на фб смо 24 часа дневно, имамо најновије мобилне телефоне на којима је приступ нету безуслован. Модерна технологија убија људска социјална бића у нама сваки дан све више и више. Стварно замењује дигитално и виртуелно. Ако се за трен вратимо на пут за пусто острво, мислим да би већина одбила да оде тамо посебно јер нема покривености интернетом.
На крају остаје само да вас питамо, а шта бисте Ви понели на пусто острво? Добро размислите....
Погледајте и: Највеће лажи о религијама
Анорексија – друштвени проблем 21. века