НАУЧНИЦИ СЕ САГЛАСИЛИ: Хронични умор званично постаје болест!
Сви они код којих се дијагностикује да пате од овог синдрома моћи да се лече специфичном терапијом - и да имају оправдање због одсуства са посла.
Синдром хроничног умора, болест модерног доба, могао би ускоро да добије ново име и критеријуме за дијагностику обољења. То значи да ће сви они код којих се дијагностикује да пате од овог синдрома моћи да се лече специфичном терапијом и да имају оправдање због одсуства са посла.
Стручњаци у независној групи коју је оформила влада САД сложили су се на заједхичком панелу, и званично су прихватили синдром хроничног умора као легитимну болест коју карактерише пет основних симптома, и којом би, убудуће, лекари требало озбиљно да се баве.
Одбор Медицинског института (ИОМ), предлаже да се синдром хроничног умора преименује у "болест системске нетолеранције на стрес", да би се боље објасниле и схватиле последице стања на људски организам.
Преокрет у односу на овај синдром, који до сада многи лекари нису схватали озбиљно, могао би и да стави и званичну потврду на тегобе оних који се дуго боре са овим стањем. Они већ доказују медицинској струци да са њиховим здрављем заиста нешто није у реду.
Први подаци о постојању синдрома хроничног умора датирају од пре пола века, пише Б92. У почетку је болест називана мијалгичним енцефаломијелитисом ("упала мозга или нерава која изазива болове у мишићима"), али се тада није повезивала са хроничним умором и није се идентификовала као посебна болест све до половине седамдесетих година двадесетог века.
Да би дијагностиковали синдром хроничног умора, лекари такође морају да потврде и два додатна симптома: тешкоће при комуникацији и памћењу, и смањење тегоба у лежећем положају. Потребно је да ови симптоми трају најмање шест месеци, и да барем половину тог времена буду средње или веома изражени, закључено је на панелу Медицинског института.