УКРАЈИНСКА КРИЗА: "Неком рат, неком брат"
КИЈЕВ - Најновији подаци показују да број милионера у главном граду те земље, Кијеву, ове године расте, упркос грађанском рату који се води у Донбасу и Луганску на југоистоку земље.
Донбасу рат, Кијеву милиони
Број људи у Кијеву који су у прва четири месеца ове године, рачунато према приходима израженим у националној валути гривни, имали милонске приходе, увећан је, у односу на исти лањски ниво, за 177 лица, на 1977, објавило је Министарство финансија.
Број људи у Кијеву који су у прва четири месеца ове године, рачунато према приходима израженим у националној валути гривни, имали милонске приходе, увећан је, у односу на исти лањски ниво, за 177 лица, на 1977, објавило је Министарство финансија.
Само почетком априла ове године у украјинској престоници је на основу пореских пријава утврђено да 488 људи има милионске проходе, у укупној вредности од 2,6 милијарди гривни (163,9 милиона евра). И тај податак потврђује да ратне операције које украјинска војска већ више од три месеца води на југоистоку земље против проруски настројених побуњеника, богаташи лоцирани у Кијеву углавном не осећају.
Извршни директор групе компанија „Алор“ и стручњак за тржиште акција Сергеј Хестанов тврди да уопште није чудно што се број богатих житеља Кијева сада увећава. Јер то је, како он објашњава, „типична појава“ за социјалну ситуацију у којој се сада налази Украјина.
Хестанов истиче да се сличан процес дешава у Русији „и многим другим земљама“, имајући у виду да током кризног економског периода богатији људи свој капитал најрадије „преводе“ у неку врасту хартија од вредности, или директно трансферишу у поуздан папирни новац или злато.
Такво сељење капитала се лакше бележи од стране надлежних пореских служби и због тога националне статистичке службе објављују да расте број људи са великим капиталом, каже Хестанов, уз напомену да у нормалним ситуацијама, када економија јача, властита имовина се најрадије улаже у производне активности.
Домаћи експерти се слажу да је Кијев права „мека“ за украјинске богаташе, укључујући и моћне олигархе чија се имовина мери милијардама долара, док се то исто не би могло тврдити за неке друге велике украјинске градске центре, попут Дњепропетровска, Доњецка, Луганска.
Богаташи који су свој бизнис концентрисали највећим делом на југо-истоку земље, а посебно у ратом захваћеним областима Донбаса и Луганска, ове године су, међутим, претрепели тешке губитке и вредност њихове имовина је драстично смањена у односу на лањски ниво.
Главни губитник је свакако најбогатији Украјинац Ринат Ахметов који има право пословно царство у Донбасу. Процењује се да је вредност његових бројних индустријских погона и предузећа у ратом захваћеном региону земље али и целокупне имовине, сада опала на око 6 милијарди долара, према прошлогодишњих 11 милијарди.
Губитке су претрпели и неки други украјински богаташи, а један од оних којима је рат на југо-истоку земље ипак донео опипљиву корист је Игор Коломојски. Он је, након фебруарских револуционарних промена власти у Кијеву, постављен од стране нових лидера за градоначелника веома битне индустријске области са седиштем у Дњепропетровску.
Русија је, иначе, расписла потерницу за Коломојским, под оптужбом да је директно финансирао погром који су организовали припадници радикалног десног сектора у Одеси 2. маја, када је у намерно подметнутом пожару у једној великој државној згради страдало више дестина људи, као и због подстрекавања на крвопролиће у области Донбаса и Луганска.