НЕМА ГА ВЕЋ ПЕТ ГОДИНА: Ево шта нисте знали о Мому Капору!
Био је новинар, писац и сликар. Пријатељ многих познатих личности, али и свакога ко је наишао на пут овој легенди у фармеркама и тенис патикама. Капор је био хроничар једног времена и друштва, сведок свега и човек уз чије су речи многи одрастали и учили о животу.
Момчило Момо Капор рођен је 1937. године у Сарајеву. Био је сликар, књижевник и новинар и објавио је велики број наслова, романа и збирки прича. Сликарство је дипломирао на београдској Академији ликовних уметности 1961. гдине. Аутор је великог броја документарних филмова и ТВ емисија... Његови романи "Уна" и "Књига жалби" доживели су екранизацију. Превођен је на француски, немачки, пољски, чешки, бугарски, мађарски, словеначки и шведски језик.
Преминуо је 3. марта 2010. године на Војно-медицинској академији у Београду.
- Момова мајка је погинула током априлског бомбардовања Србије, 1941. године. Четворогодишњег сина је спасила сигурне смрти заштитивши га својим телом. Погинуло је тог дана 40 људи који су боравили у тој кући, па чак и маче које је Момо држао у рукама.
- Момо Капор избачен је из две школе – Треће мушке гимназије у Београду, као и Прве мушке у Сарајеву. Иако је седео у истој клупи као и Иво Андрић, Момо је био најгори ђак у читавој гимназији, па је на годину дана избачен из свих школа у Југославији.
- Новинарством је почео да се бави баш у Сарајеву, као гимназијалац, у листу "Наши дани", а касније, крајем 1960-их почео је да пише за значајније листове и магазине у Београду.
- Његови први књижевни радови су телевизијске критике, које је објављивао двапут месечно у "Књижевним новинама". Међутим, како није имао телевизор у кући, одлазио би у "Плави салон" хотела Метропол, где је био један ТВ и где је могло да се седи уз чај.
- Телевизија га је привлачила, па је он био међу првим телевизијским звездама Југославије. Био је водитељ на Другом програму РТБ-а. Водио је емисије "Студио 3", где је први пут уведена форма интервјуа уживо у студију. Ни радио му није био стран, па сви памте његове чувене емисије "Круг двестадвојком" на радију Београд 202.
- У Њујорку му је пришао чувени уметнички трговац који је први купио Ворхолову слику "Campbell's Соуп Цанс". Хтео је да буде Капоров дилер и питао га је да ли остаје у Њујорку. Момо је затражио 15 минута да размисли, а то се трговцу уметнина није допало. Тако је, по свему судећи, Капор прокоцкао највећу шансу у животу.
- За роман "Зое" као надахнуће му је послужило познанство са Елизабетом, како му се тада представила Јелисавета Карађорђевић. Упознао ју је на журци код Нине Розенволд на Петој авенији, 1976. године.
- Док је боравио у Њујорку радио је интервјуе са многим светским фацама – попут Ерике Јонг, Пјера Кардена, Бернарда Маламуда и Сола Белоуа.
- Написао је многа сценарија за кратке игране филмове, али је слабо позната чињеница да је био и један од сценариста најгледанијег југословенског филма свих времена – "Валтер брани Сарајево". Такође, роман који је писао заједно са Зуком Џумхуром, најпре је настао као сценарио за филм који никада није реализован.
- Момо Капор је најтиражнији писац старе Југославије, пише Мондо. Његови тиражи су били преко 100.000 примерака, а као сликар је излагао више по свету, а свега неколико пута у домовини.
Прочитајте и: