Немачка планира запошљавање 20.000 Балканаца - и Немци НИСУ одушевљени
Немци су одлучили да запосле чак 20.000 људи са Балкана.
С обзиром на познат став о људима који долазе са Балкана и коментаре на ову вест, јасно је да су Немци веома љути због овог предлога.
Андреа Налес (СПД), министарка за социјална питања у интервјуу за Шпигел, каже да грађанима из шест земаља западног Балкана хоће да олакша запошљавање и плаћену професионалну обуку у Немачкој.
- Морамо да створимо контигент радних дозвола за држављане свих шест држава Западног Балкана. То би била могућност да се прекине врзино коло уласка у Немачку и депортације – рекла је Налес.
Суштина њеног предлога је да се у наредних пет година, за људе из тих држава годишње укупно обезбеди 20.000 радних дозвола – без обзира на квалификацију.
– Реч је о радним дозволама, 20.000 годишње, а не о људима. Много више од 20.000 људи из Западног Балкана би могло да дође у Немачку, ако се рачуна да ће они, пре или касније повести са собом и породицу – рекла је Налес.
Уобичајено је да се у регион Западног Балкана рачунају земље бивше СФРЈ, без Словеније, плус Албанија. С обзиром да је Хрватска чланица ЕУ, овај предлог министарке се односи на Србију, Црну Гору, БиХ, Косово, Македнију и Албанију.
О томе како Чечени моле Кадирова прочитајте ОВДЕ
Услови за добијање радног места би били: одобрење немачке Агенције за запошљавање, конкретна понуда за радно место или професионалну обуку – уз плату на локалном нивоу. Налес је свој предлог образложила овако: “Не може бити да са земљама попут Босне и Херцеговине и Црне горе разговарамо о кандидатури за ЕУ чланство, док истовремено људи из тих земаља у Немачку долазе само преко нашег закона о азилу. То је погрешан пут и оптерећује систем предвиђен за потражиоце азила.”
О плану Б за Сирију и нападу из Либана уз помоћ Саудијске Арабије прочитајте ОВДЕ
Налес планира да уведе и друге олакшице: наиме, по сада важећем закону, странац може да се запосли, тек када за то одређено радно место нема прикладних кандидата из Немачке или неке друге чланице ЕУ.
– Тамо где има непотребних препрека, требало би их укинути. Могу да замислим да се (људима за Западног Балкана) после три месеца боравка у Немачкој, на три године укине то правило приоритета за Немце и грађане ЕУ. Тиме би се растеретила и агенције за запошљавање – додала је она.
Но, потпуно укидање те регулативе је Налес одбацила: “Још увек имамо 240.000 младих људи који не успевају да нађу посао и милион дугорочно незапослених. Њих не смемо заборавити”, преноси Шпигел.
Франкфуртер алгемајне цајтунг (ФАЗ) такође пише о предлогу Андрее Налес да се годишње за 20.000 људи са Западног Балкана омогући посао у Немачкој, напомињући уједно да све више расте број избеглица из тог дела Европе. “У текућој години је скоро 45 одсто захтева за азил дошло од људи из тог региона. Ти захтеви за азил се готово увек одбијају “, пише ФАЗ.
Прочитајте и: