Нобеловка Ширин Ебади: "Србија иде у добром правцу"
Србија је превазишла већину проблема из прошлости и сада, на путу ка Европској унији, иде у добром правцу када је реч о поштовању људских права и демократији, оценила је данас добитница Нобелове награде за мир Ширин Ебади у интервјуу Танјугу.
"Видимо да сви сада стремите ка ЕУ и ка вредностима које она промовише. Тај пут и циљ је јако важан и колико видим добро препознат у друштву, тако да мислим да идете у добром правцу", рекла је Ебади уочи доласка у Београд где ће сутра одржати предавање на тему "Кршење људских права на Блиском истоку".
Ширин Ебади је ирански адвокат, бивши судија и активисткиња за људска права. Нобелову награду за мир добила је 2003. године за значајне напоре у борби за демократију и људска права, посебно права жена, деце и избеглица.
Када је реч о ситуацији на Блиском истоку, Ебади сматра да је фундаментализам највећи проблем тог региона. "То је као вирус који захтева посебну подлогу да се појави и специјално окружење да се рашири. Такво окружење се може наћи у ауторитативним режимима и на местима без социјалне правде", наводи она.
"С обзиром на то да већина земаља на Блиском истоку није демократски уређена и нема социјалне правде, такво окружење је погодно за развој и ширење фудаментализма", наводи Ебади истичући да је "вакцина за овај вирус демократија".
Недостатак демократије је, по њеном мишљењу, и највећа препрека за побољшање стања људских права на Блиском истоку.
Наводећи пример Сирије, где је, како подсећа, породица Асад преко 40 година на власти и где су људи незадовољни, Ебади каже да грађанског рата нема тамо где се власт бира демократским путем.
"Када нема демократије људи су приморани да се боре на друге начине када су незадовољни и то је основа за стварање грађанских ратова", истиче Ебади.
"Ако су људи незадовољни они гласају и промене власт. На пример у Италији људи су незадовољни Берлусконијем, гласају другачије и промене га мирно и без крвопролића и грађанског рата, у Француској људи нису били задовољни Саркозијем и он је изгубио изборе", објашњава она.
У недостатку демократије и без много опција за мирну борбу за своја уверења често се, како додаје, чак и када се постигне промена, један проблем само замени другим.
На питање где леже корени репресије и дискриминације против жена на Блиском истоку, Ебади одговара да корен проблема није ислам, као што неки мисле.
"Проблем је у погрешном тумачењу ислама од људи којима то одговара да буде тако како би се женама смањила права. Дакле, није проблем у религији, проблем је у злоупотреби исте", уверена је она.
О томе шта је мотивише да брани најрањивије групе људи, једина иранска нобеловка наглашава да је то вера у правду. "Ја сам активисткиња за људска права у која дубоко верујем и то ми даје снагу да се борим, без обзира на околности и изазове кроз које пролазим. Радујем се када упознам храбре људе спремне да мењају ствари на боље радећи то из уверења", каже она истичући да је "снага и моћ сваког таквог појединца огромна и тешко ју је зауставити".
Важно је, како истиче, образовати људе, засновати ствари на научним чињеницама и здравим основама, подстицати активизам да би се, "свима чија су права угрожена вратила вера да их они заслужују и мотивисали да се боре за њих".
О Иницијативи жена добитница Нобелове награда, коју је основала заједно са још пет нобеловки 2006. године, Ебади каже да је њихов главни задатак да се "да глас свим женама које га немају на овом свету".
"Нажалост живимо у свету у коме их је много таквих и ми морамо то да мењамо. Ми снажно подржавамо све групе широм света које се боре за мир социјалну правду и људска права", поручила је она у интервјуу Танјугу.