Нова изложба Ђорђа Станојевића у УЛУС-у
БЕОГРАД - Уметник Ђорђе Станојевић представиће се од сутра у Галерији УЛУС изложбом "Ергономија земље" која је замишљена као јединствена амбијентална целина, сачињена од слика великог формата и монументалних објеката.
Уметник концептуално дефинише појам "ергономије", као животног обличја земље. Оног обличја од кога смо сви направљени и чији животни импулс носимо. Он је специфичан уметник на српској ликовној сцени, који као медијум за стварање користи материјале из природе: земљу, пруће, креч, јод, стварајући радове који се формирају путем дејства сунца, ветра, снега...
Посматрањем њиховог настанка, он усмерава силе природе и хармонизује их у уметничком делу.
"Ми се усавршавамо на тај начин што нам се ствари дешавају, а не тако што их ми чинимо” рекао је Џон Кејџ описујући како је своје композиције писао на начин који у њих уводи звукове из окружења. Станојевић следи сличну логику, и то чини да би у покрет ставио широки спектар међудејстава и процеса који резултују нечим неочекиваним, наводи у каталогу кустос изложбе Стеван Вуковић.
Шта год да је Станојевић постигао током неке од сликарских сеанси постајало је подложно измени путем утицаја атмосферских и других непредвидивих околности, које су деловале на слику у интервалу између тих сеанси.
Станојевић (1974) дипломирао је и докторирао на Факултету ликовних уметности у Београду, на одсеку за сликарство. Данас је предавач на Академији за уметност и конзервацију СПЦ и Факултету пејзажне архитектуре Универзитета у Београду.
Уметник је оснивач и уметнички директор "Натуре & Арт", пројекта резиденцијалних програма и предавања посвећених феноменима односа између природе и културе, ланд арт и сите специфиц интервенцијама у простору.
Основна тема његове уметности је земља - као територија, као део историје, али и енергетски простор. Реч је о ангажованом приступу који повезује уметност са многим филозофским и етичким питањима.
Изложба у УЛУС-овој галерији ће трајати до 15. априла.