Обележавање 70. годишњице ослобађања логора Аушвиц
БЕОГРАД - На терену Државног музеја "Аушвиц-Биркенау" у Освијенћиму 27. јануара ће бити одржана свечаност поводом 70. годишњице ослобађања овог немачког нацистичког концентрационог логора, саопштила је амбасада Пољске у Београду.
Организатори ове свечаности су Међународни савет Државног музеја „Аушвиц-Биркенау“ и тај музеј. Свечаност ће бити одржана под покровитељством и уз учешће председника Републике Пољске Броњислава Коморовског, а у њој ће учествовати званичне делегације из око 35 држава.
Главна тачка овогодишњег обележавања годишњице ослобођења логора биће учешће последњих сведока - бивших логораша. Троје њих ће се обратити окупљенима. Сходно одлуци Међународног савета Државног музеја „Аушвиц-Биркенау“ програм свечаности не предвиђа обраћања политичара.
Логор Аушвиц-Биркенау, који је отворен с пролећа 1940, ослободили су војници Црвене армије 27. јануара 1945. Претходно су између 17. и 21. јануара те године из Аушвица, у оквиру тзв. "маршева смрти", нацисти евакуисали у друге логоре око 56.000 логораша, тако да је Црвена армија у логорима Аушвиц И, II и III ослободила само око 7.000 логораша.
У логору Аушвиц је спровођено масовно убијање у више гасних комора. Биркенау је, иако је такође имао улогу концентрационог логора, опште познат као место тренутне смрти више од пола милина логораша, првенствено Јевреја.
Године 1947. логор Аушвиц-Биркенау је на основу одлуке пољског парламента стекао статус државног музеја. Он представља јединствено место сећања у светским размерама и центар едукације о холокаусту и људским правима. Он је такође једино такво место које се нашло на списку светске баштине УНЕСЦО. Аушвиц-Биркенау је, према речима директора музеја др Пјотра Цивињског, постао „симбол уништења и злочина у Другом светском рату“.
Годишње некадашњи концентрациони логор смрти Аушвиц-Биркенау посети више од милион туриста. Прошле године је број посетилаца достигао 1,5 милиона, од којих око 70 одсто омладине.
Прочитајте и: