Објављена књига Луке Мичете - "Деспот Стефан Лазаревић – биографија првог Београђанина"
Градски менаџер Горан Весић и градски секретар за културу Владан Вукосављевић говорили су синоћ на промоцији књиге „Деспот Стефан Лазаревић”, коју је аутор Лука Мичета представио на промоцији у Кули Небојша.
Поред представника града, о књизи су говорили директор „Лагуне” Дејан Папић и сам аутор.
Истакавши да не постоји боље место од Куле Небојша за представљање књиге о Деспоту Стефану Лазаревићу, градски менаџер, који је био и покровитељ промоције, истакао је да је Лука Мичета био потпуно у праву када је деспота Стефана назвао "првим Београђанином".
Он заиста и јесте био први Београђанин јер је управо за време његове власти, 1405. године, Београд био први пут у историји проглашен за престоницу Србије. Београд се, нажалост, многим својим владарима није на најбољи начин одужио, деспот Стефан ће добити адекватан споменик, а многи од њих уопште и немају своје обележје.
Начин на који је овај деспот успео да стабилизује земљу, привредно је уздигне, говори о томе колико владар који има визију може да учини за свој народ. Србија, која је била притиснута између три царства, отоманског, угарског и босанског, имала је владара који је умео да разуме односе и обезбеди мир и стабилност за своју земљу.
Србија је добила ново уређење, донесени су нови закони и обновљени градови. Стефан Лазаревић је први који је почео да уређује Београд, и од хектар и по брањене територије успео тај простор да прошири на 15 хектара, уређено је пристаниште, изграђене две куле, међу којима и ова.
Обезбедио је да мала држава може да преживи, уредио односе са конкурентима унутар земље, али и ван њених граница – рекао је Горан Весић.
Говорећи о књизи Луке Мичете, градски менаџер је казао да она представља допринос напорима да се више окренемо нашој историји.
Треба да обратимо дужну пажњу на Лазаревиће, Хребељановиће, Немањиће и оне који су били пре њих, јер је мало држава у Европи које имају тако сјајан средњи век. Ми данас у Београду немамо ниједан споменик Немањићима, осим оног испред Палате правде, који је заправо споменик правном акту, Душановом законику.
Сада ће Стефан Немања добити споменик, али га заслужују и многи други. Управо зато захваљујемо Луки Мичети на труду да напише ову књигу и верујем да ће имати успеха код читалаца. Верујем да ће она означити почетак времена када ћемо више ценити нашу историју и да ћемо из разумевања прошлости много научити о нашој будућности – истакао је Горан Весић.
Градски секретар за културу Владан Вукосављевић указао је на личност деспота Стефана која је била и литерарно усмерена, посебно истакавши „Слово љубве” као један од камена темељаца српске литературе.
Високи деспот био је члан реда витешког реда змајева, борац, ерудита и интелектуалац, пријатељ Константина филозофа, ктитор манастира Манасија и учинио је за свог кратког живота много више него многи други. „Слово љубве” је дело које је потпуно у складу са највишим стандардима оног времена и које говори о посебној врсти љубави.
Она је песма полета и вере у љубав, настала под утицајем Дантеа Алигијерија који говори о метафизичкој, апсолутној љубави. Деспот је уткао себе у културу ове нације и постао надахнуће за генерације после њега – рекао је Владан Вукосављевић.
Говорећи о књизи, аутор Лука Мичета рекао је да је живот Стефана Лазаревића био пун искушења, али да би данас могао да буде задовољан оним што би видео.
Ми смо данас потомци једне изузетне династије, Немањићи су владали 205 година и оставили огромну културну и историјску баштину. Деспот Стефан је на неки начин њихов потомак и ми имамо на кога да се угледамо. То су људи који су били одгајани на врхунском нивоу, сви су били писмени и скоро сви имају написану књигу.
Након њих, освајањем од османлија, ушли смо у страшну регресију све до Вука и Доситеја. Ми данас не треба ништа да преувеличавамо из тог периода, већ само да представимо чињенице – рекао је Лука Мичета.
Промоција књиге одржана је у организацији „Лагуне” и под покровитељством градског менаџера, а поред бројних грађана присуствовали су јој заменица председника Скупштине града Андреа Радуловић, градски секретари – за инспекцијске послове Загорка Панић, комунално-стамбене Нина Јандрић, екологију Горан Триван, градски правобранилац Катарина Жежељ, као и директори ЈКП "Паркинг сервис" и СЦ "Ташмајдан" Андрија Чупковић и Милан Нововић.