Од почетка године, у породичном насиљу страдала 21 жена
БЕОГРАД - У породичним свађама од почетка године убијена је 21 жена, а Саветовалишту за неку врсту помоћи у истом период обратио се 2.712 њих, изјавила је координаторка у Саветовалишту против насиља у породици Весна Станојевић. Она је, међутим, истакла да је то значајно мање у односу на прошлу годину дана је под истим околностима страдало чак 46 жена.
Станојевић каже да до смртних исхода није морало да дође да се реаговало на прави начин, односно да су те жене благовремено тражиле помоћ на адекватан начин и на правом месту. Оцењујући да су цифре о страдалим женама у породичним свађама велике, она је уочи 25. новембра - Међународног дана борбе против насиља над женама, истакла да то говори колико је насиље у Србији распрострањено.
То, каже, говори и о томе колико имамо проблема са насиљем у породици, а да при томе не придајемо много значаја тој теми која је у ствари велики друштвени проблем. Станојевић каже и да је у овој години, до 21. новембра, од саветовалишта неку врсту помоћи затражило 2.712 жена.
Она мисли, међутим, да је неупоредиво већи број жена које трпе насиље, односно да је мали проценат оних који се јављају.
''Углавном имамо податке који се односе на Београд јер нам се у већини случајева, не увек, обраћају жене из главног града. Али Београд није Србија'', каже Станојевић и додаје да је то тек мали проценат од броја жена које насиље трпе у Србији. Она упозорава да много жена трпи насиље, али и да је много ситуација када жена и не пријављују насиље јер не верује да ико може да им помогне.
Како каже, многе жене верују да је то њихова судбина и да им нема помоћи, али су многе и покушале да изађу из те приче, али нису наишле ни на подршку, ни на помоћ па су се вратиле насилнику и на преживљавају то како знају и умеју.
Она наводи и да жене често немају подршку чак ни у својој примарној породици јер када затраже помоћ од породице - оца, мајке, брата не наилазе на помоћи и онда одустају, враћају се и трпе насиље.
Станојевић каже и да је у последње време више младих жена које се одлучују да напусте насилника за разлику од ранијих година када су то чине углавном жене средњих година и старије, али тек након дуго година трпљења насиља.
Иначе, у Београду постоје три сигурне куће у којима има капацитета за смештај око 75 жена и деце, што је према досадашњем искуству, довољно. Поред Београда, сигурних кућа има у Панчеву, Зрењанину, Новом Саду, Сомбору, Ниш, Крагујевцу, Јагодини и Шапцу, а у Врању се зида и требало би да буде готова на пролеће.
Одлуком Генералне скупштине Уједињених нација 1999. године, 25. новембар је проглашен за Међународни дан борбе против насиља над женама, како би се подигла свест о чињеници да су жене широм света жртве силовања, породичног насиља, злостављања и других облика насиља.
Погледајте још:
- Луначек: Свака трећа жена у Европи претрпела насиље
- Свако четврто убиство жене најављено