ОЛАКШАЈТЕ БЕБАМА: Спречите надимање масажом и правилном исхраном
До стварања гасова и надимања код беба долази због незрелости дигестивног тракта.
Ако је беба узнемирена, плачљива, подиже ногице и грчевито стиска ручицама, ствар је јасна – то су симптоми за болне гасове и надимање.
- Надутост и болове у стомаку можете смањити лаганом масажом бебиног стомачића, топлим облогама као и подизањем бебиних ножица ка стомаку. Препоручљиво је беби давати и пробиотик који ће убрзати сазревање црева. Прехрана мајке која доји је такође врло битна. Потребно је смањити унос газираних пића, презачињене хране и оне која се тешко вари. Беба приликом храњења или док плаче прогута одређену количину ваздуха који ствара нелагоду у желуцу и узрокује надимање. Зато се препоручује да се праве чешће паузе током дојења да дете може да подригне и избаци сувишан ваздух - саветује за Блиц примаријус др Ружа Бајић, педијатар.
Понекад постоји нетолеранција на млечне беланчевине, најчешће код деце која се хране млечним формулама. Због недостатка ензима лактозе који учествује у разградњи млечног шећера стварају се гасови што изазива надимање стомака. Препоручује се давање адаптираних хипоалергених препарата у договору са педијатром гастроентерологом.
Усправите дете како би избацило сувишан ваздух
Бочицу треба више нагнути, тако да буде испуњена млеком како се одојче не би нагутало ваздуха. Мајка која доји треба да припази да дете захвати целу брадавицу дојке заједно са ареолом и да испразни дојку до краја, јер прво воденасто млеко садржи више лактозе и може стварати надимање, а задње млеко садржи више масти и ствара осећај ситости. Децу која халапљиво сисају препоручљиво је током храњења држати у повишеном положају и помоћи им да подригну и испусте вишак ваздуха. Након дојења одојче треба подићи и неко време држати у усправном положају како би избацило сувишан ваздух.
Масирајте бебе и купајте их у топлој води
Прочитајте и:
Дојење на јавном месту - јер се ни одрасли не крију док једу
ВОДИЧ ЗА РОДИТЕЉЕ: превремено рођене бебе
Масажу стомака спроводимо кружним покретима око пупка и доњег дела стомака у смеру казаљке на сату. За опуштање и смирење можемо масирати и цело тело, почевши од ногу према горе, затим руке, труп и лице. И топла купка може бити корисна. Контакт с топлом водом помаже релаксацији мишића стомак и помаже избацивању ваздуха.