ОНА ЈЕ ЗАМЕНИЛА НЕВЕНУ ПЕТРУШИЋ: "Разбићемо предрасуде и заблуде"
Нова повереница за заштиту равноправности поручила да треба радити на промени свести
БЕОГРАД - Новоизабрана повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић изјавила је данас да је учињено много на пољу антидискриминационе политике, али да су у Србији и даље присутни различити и бројни облици дискриминације.
"Захвална сам на указаном поверењу друштва и свесна сам колику сам одговорност прихватила, с обзиром на чињеницу да су у нашем друштву и даље присутни различити и бројни облици дискриминације'', рекла је Јанковић Танјугу.
Она је навела да ће, управо због тога, њен примарни задатак бити да у сарадњи са свим државним органима и институцијама, као и организацијама цивилног друштва пре свега такво стање мења, побољша и учини да као друштво будемо бољи, праведнији и људскији.
Према њеним речима, учињено је много тога на пољу антидискриминационе политике, постављени су здрави темељи, правац рада је већ трасиран у претходних пет година мандата тадашње поверенице (Невене Петрушић).
''Предстоји нам свима заједно, друштву у целини, да предано и истрајно радимо на нашем свеукупном побољшању, промени свести и разбијању предрасуда и заблуда. Верујем да то мора дати позитиван резултат'', казала је Јанковић.
Мора да буде морална и стручна особа
Повереника за заштиту равноправности бира Скупштина Србије већином гласова, на предлог Одбора за уставна питања и законодавство, а свака посланичка група може да да свој предлог.
За повереника може бити изабран држављанин Србије који је дипломирани правник, има најмање десет година искуства на правним пословима у области заштите људских права и који поседује високе моралне и стручне квалитете, каже Закон о забрани дискриминације.
Повереник не може да обавља другу јавну или политичку функцију, нити професионалну делатност.
Повереник се бира на период од пет година, а иста особа може бити бирана на ту функцију највише два пута.
Она је истакла и да јој, такође, пуно значило што је имала прилику да у Скупштини Србије присуствује расправи о избору повереника за заштиту равноправности и да чује директно шта народни посланици, као легитимни представници грађана како власти тако и опозиције, мисле о питањима дискриминације, тачније који су то највећи проблеми којима као повереник треба да посвети пажњу.
''Готво да су сви сагласни, а лично имам исти став, да треба посветити једнаку пажњу свим дискриминисаним и рањивим групама'', рекла је Јанковић.
Она је навела и да организације цивилног друштва види као изузетно значајног партнера у изградњи модерног и демократског друштва са инклузивним и јаким институцијама у коме су сви грађани истински једнаки и равноправни и у коме су створени реални услови да остварају сва уставом загарантована права и слободе.
Посланици Скупштине Србије изабрали су јуче, на предлог скупштинског Одбора за уставна питања и законодавство, Бранкицу Јанковић за повереницу за заштиту равноправности.
За избор Јанковићеве гласало је 151 посалник владајуће коалиције.
Досадашњој повереници за заштиту равноправности Невени Петрушић, која је на ту позицију изабрана на предлог ДС, петогодишњи мандат је истекао 5. маја.
Прочитајте и: