Опасности штапића за уши
Уместо чачкања ушне шкољке помоћу штапића, оториноларинголози саветују “наводњавање” ушију.
Штапићи од вате се могу искористити за разноразне ситнице. Њима можемо очистити тешко доступна места у дому, нанети шмнку на лице без размазивања,... Међутим, коришћење штапића за чишћење ушију "на тапету" је великих дискусија.
Стручњаци наводе да је восак у ушима заправо еволуцијски начин прилагођавања и заштите ушног канала. Он штити бубну опну од продора прљавштине, бактерија и оштећења, што се понекад и доводи у питање да ли је добро чистити уши.
УШИ СЕ ЧИСТЕ САМЕ
Жвакање, причање и друге активности померања ушне унутрашњости доводе до извлачења воска из унутрашњости уха на његову површину. Приликом чишћења ушију, уз помоћ штапића ми заправо восак потискујемо у дубину уха, из којег га тело не може само извући. Штапићима извучемо само малу количину воска.
БОЛЕСТ СУВИХ УШИЈУ
Неопрезно гурање штапића доводи до оштећења овог органа, праћеног јаким боловима, а претерано коришћење води и до болести сувих ушију, што се манифестује кроз свраб и иритацију коже.
Уместо чачкања ушне шкољке помоћу штапића, оториноларинголози саветују "наводњавање" ушију. Помешајте неколико капи обичног сока, медицинског алкохола/раствора или обичне воде, па тиме натапкајте уши. То је једини начин, а да не оштетите здравље, пише портал задовољна.хр.
Прочитајте и: Како мачкама чистити уши?