ОПРЕЗ: Родитељи, водите рачуна о скривеном кофеину - штетан је за младе!
Анксиозност, убрзан рад срца, иритабилност, главобоље, несаница, повишен крвни притисак... Што је особа млађа, она снажније осећа негативне последице.
Од кафе расту бркови и реп - тако родитељи плаше децу када им бране да пију кафу. То је добро пошто кофеин негативно утиче на развој најмлађих, али је лоша страна што га они у данашње време уносе више него икад. Он се не налази само у кафи и родитељи би морали да воде рачуна о томе шта њихова деца уносе у организам. "Скривени" кофеин је у многим напицима и посластицама који су данас веома популарни, а највећа опасност је што људи не знају где се све налази.
- Млечне и црне чоколаде, чајеви, енергетска пића, кола, одређене врсте сладоледа... Све то садржи кофеин. Он има негативан утицај на сан најмлађих, може да изазове несаницу, а спавање је веома важно у периоду када се тело развија - започиње причу нутриционисткиња Снежана Зорић у оквиру акције "Здраво здравље".
Неколико је последица прекомерног уноса кофеина у млађој доби. Он стимулише централни нервни систем и због тога се људи осећају буднијим када пију кафу. Анксиозност, убрзан рад срца, иритабилност, главобоље, несаница, повишен крвни притисак... Што је особа млађа, она снажније осећа негативне последице.
- Кофеин може да изазове и чешће мокрење, односно дехидратацију код младих поготово у топлијим периодима. Највећи проблем су све популарнија енергетска пића. Она су висококалорична, у себи садрже и велику количину шећера, а та комбинација утиче на гојазност - додаје Зорић.
У данашње време унос кофеина је веома повишен. Ту понајвише кумују газирана пића и енергетски напици. Резултати многих истраживања објављиваних у научном магазину "Јоурнал оф Педиатрицс" показују да чак 70 одсто деце редовно конзумира кофеин. Истраживање Универзитета из Небраске је показало да деца између 8 и 12 година уносе 109 милиграма кофеина на дан. То је количина из две лименке напитка на бази коле. Максимална дневна доза кофеина за дете узраста до шест година не би смела да прелази 40мг.
- Не треба паничити јер једно или два оваква пића на дан неће нашкодити, али лекари упозоравају како можда потцењујемо ефекат који кофеин има на дететово здравље и његов развој. Поготово што је "мода" коришћења енергетских и других газираних пића које садрже кофеин у порасту. Зато ваља изградити добре навике код младих. Не постоји други начин да се они заштите од прекомерног и штетног уноса кофеина него да се прича са њима. Морају им се представити све негативне последице које он има на њихов организам - закључује Снежана Зарић.