ОПРЕЗНО: Какве све трикове имају трговци да подвале бајату храну
Трговци најчешће смишљају лажне трикове како би нам подвалили храну којој је истекао рок трајања. Широм Европе роба која је пред истеком трајања, продаје се на посебним гондолама по нижој цени чак и до 70 одсто, што у Србији није случај. Оно што је најчешће је да купци буду преварени, а продавци успешно спроведу свој план у дело.
Лимунтус и камилица за свеж изглед меса
Како би деловало свежије, у месо се додају винобран, лимунтус и витамин Ц који му вештачки продзужавају рок трајања. Такође, пилеће, свињско и јунеће месо умачу се у чај од камилице како би се изгубио непријатни мирис од дугог стајања.
Светло и зачини крију бајато месо
У појединим месарама, фрижидери имају црвено или љубичасто светло како би купцима месо деловало као да је тек изашло из кланице. Месо које је већ почело да мења боју и да се суши од стајања, месари уваљају у пикантне зачине и уље, па га продају као мариниране специјалитете, а најлакши начин да се некоме “ували“ бајато месо је да се од њега направе пљескавице и ћевапи.
Вода и лед за поврће
Поврће, највише зелену салату, купус и кељ трговци прскају водом у којој се налази мало детерџента за судове како би били сјајнији и изгледали свежије. Воће и поврће трговци често држе на леду како би што дуже деловало свеже, а дешава се и да га премазују танким слојем уља, како би деловало сјајно и тек убрано, преноси 24 часа.
Са бајатим - у ринфузу
Власници мањих продавница робу којој је истекао рок трајања распакују и продају је на мерење. То раде са бомбонама, пудинзима, кексом...
Рок трајања - непознат
Трговци често прекуцавају рок трајања, или га прелепљују папиром на којем пише знатно дужи него што уствари јесте. Уколико је могуће, рок трајања размажу, па се уместо дана и месеца види само зармазана црна мрља. Уколико је рок одштампан на пластичној амбалажи, трговци га често само изгребу.
Погледајте и: