ОВА НЕМАЧКА ДОКУМЕНТА СВЕДОЧЕ: Дража је био борац против окупатора (ФОТО)
Командант Југословенске војске у отаџбини генерал Драгољуб Дража Михаиловић рехабилитован је 14. маја ове године одлуком Вишег суда у Београду. Тиме је поништена пресуда којом је вођа четника у Другом светском рату проглашен ратним злочинцем и сарадником окупатора.
Суд се није бавио тиме да ли је Дража заиста био злочинац или издајник, већ само тиме да ли је имао фер суђење. Суштински, Дража се сматра невиним јер је суђење поништено, па се намеће претпоставка невиности. Његова кривица би морала поново да се доказује у неком новом поступку, ако би га било, што се постхумно обично не дешава.
Али оно о чему суд није расправљао, то су документа и докази која показују четнички покрет у другом светлу него што је то било оно какво је представљено у историјским уџбеницима и читанкама током владавине комунизма.
Међу документима, највише пажње посветићемо онима које су издали сами Немци.
Ако само завиримо у нека од њих, видећемо да су се четници заиста борили против окупатора. Најпре, ту је награда од 100.000 рајхсмарака у злату за главу четничког вође, који се назива и "енглеским плаћеником". А било је и раније расписиваних награда, тако је према писању тадашње штампе, Дража 1941. године био уцењен на 200.000 динара.
Немачка потерница за Дражом Михаиловићем која гласи на 100.000 рајхсмарака у злату, издата је током операције Шварц, која је трајала од маја до јуна 1943. године. Тада је похапшена већина четника у Црној Гори, а сам Михаиловић је успео да се извуче. Истовремено је издата и потерница за партизанским вођом Титом, са сличним текстом.
Међу документима ваља истаћи и проглас грађанима Чачка одмах након што су га четници ослободили 01. октобра 1941. године. Проглас је потписан са "Дража", а у њему се каже да се из вароши коју су запосели непријатељи чуо "ропац стрељаних и обешених, плач и врисак силованих жена, запомагање невине дечице..."
"1. октобра у 7.45 часова наши борци донели су вам опет слободу, мир и безбедност", написано је између осталог.
Ту су потом немачки прогласи о одмаздама и стрељањима присталица покрета Драже Михаиловића због акција четника изведених 1942. и 1943. године против окупаторских снага.
Ово је само део докумената, али и то је довољно да се преокрене слика о четничком покрету. Иако нико не спори да су се Титови партизани борили против Немаца, документа говоре да су то радиле и присталице Дражиног покрета.
Знамо да су партизани и четници били у сукобу током Другог светског рата. А историју пишу победници.
Прочитајте и: