Папандреу: Сириза би уз напредну политику могла годинама да доминира
БЕЧ - Бивши грчки премијер Јоргос Папандреу у изјавио је, у интервјуу за бечки дневник "Пресе", да би актуелна влада Алексиса Ципраса могла дуго да остане на власти.
Влада под руководством Сиризе уколико буде водила напредну политику и успе у договору са повериоцима могла годинама доминирати, оценио је Папандреу.
Према његовим речима тренутно је левица центра веома подељена, а да ли ће доћи до новог, ширег дијалога зависи много од актуелне владе под Сиризом. Папандреу истиче да сви морају допринети да преговори нове владе са европским партнерима буду успешни, иако је, како је констатовао, Сириза правила грешке, како данас, тако и у прошлости када је била против свега што је његова влада предлагала.
"Чињеница је да је Сириза протеклих недеља изгубила драгоцено време, пре свега из комуникативних разлога. Потребан нам је национални план реформи, договор у вези суштинских реформи", рекао је ранији грчки премијер.
Он каже да види спремност европских партнера за консензус, додајући да они очекују конкретне предлоге. Говорећи о времену почетка кризе, Папандреу је објаснио да су се Грчка и ЕУ 2009. нашле пред једном ситуацијом, која је била потпуно нова за све.
"Није било ниједног механизма као што постоје данас. Грчка је била најслабија карика у ланцу, али се у суштини радило о структуралном проблему еврозоне. ЕУ се концентрисала на одређене проблеме. Тржишта, на другој страни, нису видела само грчки проблем, већ су уочила слабости еврозоне у целини. То је отежало наше прилагођавање", објаснио је Папандреду.
Он је казао да је тек након две и по године од кризе председник Европске централне банке Марио Драги рекао да ће учинити све да спасе евро, и тек потом су се смирила тржишта. Да је то учинио 2010, Папандреу сматра да Грчка највероватније не би морала да тражи збрињавање под "заштитни кишобран". Он је указао да је један од проблема био што је Грчкој речено да спроведе унутрашњу девалвацију, то јест смањење цена, као основу решења.
Није могуће, како каже, истовремено спроводити реформе, смањивати дефицит и савладати социјалне последице.
"Преовладао је осећај да Грчка мора да плати за своје грешке", нагласио је Папандреу.
Бивши премијер је указао да главни проблем нису биле превисоке пензије или привилегије, које су смањене, већ лоше функционисање државног апарата.
"Данас се то схвата и то је централна тема", уверен је он додајући да је локална администрација у Грчкој веома слаба, што је наследство ранијих ауторитарних режима.
"Ако се жели неки посао завршити морате ићи до следећег локалног партијског бироа", описао је Папандреу стање.
Упитан за најављени референдум о другом пакету мера штедње крајем октобра 2011, Папандреу је казао да је то изјашњавање усаглашено са међународном заједницом, али да ипак није спроведено због проблема унутар његове странке, као и немогућности договора са шефом конзервативне опозиције Антонисом Самарасом.
Папандреу сматра да би реакција грађана била позитивна, јер су били добро обавештени о последицама иступања из еврозоне, уједно подсећајући да је на прошлим парламентарним изборима идеја водиља Сиризе био останак у еврозони.