ПАРАДОКС: Хрвати дају по 40 евра за Грке који имају веће плате од њих
Први пут откако је 1. јула 2013. постала пуноправна чланица Европске уније од Хрватске се тражи да се прикључи осталим грчким зајмодавцима и из државног буџета издвоји око 50 милиона евра.
То би значило да ће сваки од 1,29 милиона запослених Хрвата из свог џепа морати да издвоји око 300 куна (40 евра), које ће завршити у грчкој каси.
Такав захтев у Хрватској је дочекан са великим негодовањем, пре свега министра финансија Бориса Лаловца, који је најавио да ће се успротивити Европској комисији.
- Имамо врло јасан став да би чланице еврозоне требало унутар својих механизама да пронађу премосницу за финансирање Грчке - рекао је Лаловац у Бриселу.
Мимо воље
Како је наведено, таква одлука може се донети и без одобрења влада држава чланица. Ипак, Лаловац објашњава да ће Хрватска свакако да уложи протест.
- Тачно је да може бити донета и без наше сагласности, али још нисмо видели конкретан документ - додаје ресорни министар.
Позајмица Грцима ишла би преко ЕСФМ фонда (за финансијску стабилност), који служи за хитну финансијску помоћ чланицама чије су економије угрожене. Из тог фонда новац су већ добили Ирска и Португал, а у њему има још 13 милијарди евра.
Да би се одлука о активирању фонда усвојила, неопходно је да се позитивно изјасни 55 одсто држава чланица које имају више од 65 процената укупног становништва ЕУ.
Поред Хрвата, своје противљење изразиле су и Велика Британија и Чешка.
Парадокс
- Позивају на солидарност с Грчком, а сад ће њима кроз тај фонд помагати и Хрватска која има нижи стандард - рекла је Ивана Малетић, посланица ХДЗ.
Да је ситуација парадоксална, слаже се и Ведрана Прибичевић са Загребачке школе економије која каже да Грци примају вишеструко веће плате и пензије од Хрвата који би им помагали, пише Блиц.