ПИСА тестирање у 2015. дефинитивно без ђака из Србије
БЕОГРАД- Ђаци из Србије у 2015. години дефинитивно неће учествовати у медународној провери постигнућа, ПИСА тестирању, јер је наша земља каснила са процедуром и није на време потписан уговор који су пратили и нерешени финансијски проблеми.
"Од Организације за економску сарадњу и развој (ОЕЦД), организатора тестирања, стигао је негативан одговор јер смо превише закаснили, тражећи могућност да се накнадно укључимо", рекао је министар просвете, науке и технолошког развоја Срђан Вербић.
Он је подсетио да је ове године требало да буде пилотирање теста за пети циклус, 2015. године, али је и то изостало.
"То нам је за наук, не може баш толико да се касни. Нисмо на време потписали уговор, нису били решени финансијски проблеми и то нас је сад сачекало", рекао је Вербић и навео да ћемо учествовати у циклусу 2018. године и да крајем ове године очекујемо позив.
Кородинаторка ПИСА истраживања у Србији проф. Драгица Павловић Бабић рекла је да прескакањем петог циклуса тестирања ми не морамо да изгубимо много, али да "овакво неозбиљно и неодговорно понашање треба да нам буде лекција", да, како каже, поведемо више рачуна о нашим административним обавезама.
Она је указала да имамо и пуно акумулираних података из досадашња четири истраживачка редовна циклуса.
ПИСА тестирање, највећа медународна провера постигнућа ученика, обавља се сваке три године и тестирају се ученици који напуне 15 година. Србија учествује од 2003. године, а у претходном кругу наши ђаци остварили су до сада најбоље резултате, иако су њихова постигнућа и даље испод просека.