Питали смо стручњака какво вежбање је најбоље за децу - одговор је другачији од СВЕГА што сте чули
Савет родитељима и деци је да не бирају само спорт, већ и тренере!
Тема правилне физичке активности за децу и млађе малолетнике обично наилази на анегдоталне доказе за то који спорт највише одговара правилном развоју младих. Од "теретана спречава раст" до "уписаћу малог на фудбал, то је најздравије", уврежена мишљења далеко су више распрострањена од чињеница.
За портал Srbijadanas.com на ову тему говори Мсц. Иван Маровић, асистент на предмету “Технологија и методика спортског тренинга - млађих категорија”, ВСШ “Спортска Академија” у Београду и студент докторских студија на Факултету спорта и физичког васпитања.
- Метода игре је основна метода која се примењује у моторичком развој деце. Децу не треба да учите како да се играју, само их треба пустити, и игра ће сама настати. Спорт је игра која се учи, која има такмичења и правила, игра која је профитабилна и коју су измислили одрасли. Све је добро док спорт за децу остане игра и средство за њихов правилан био-психо-социјални развој.
- Моторички развој детета се одвија по сензитивним фазама. Основни циљ сваког тренера у било ком спорту је да прилагоди тренажне активности у складу са овим фазама. Тако на пример различити видови спретности (координације) се најбоље развијају у периоду од 6 до 12 година. Важно је напоменути да ниједан спорт, као дисциплина коју карактеришу специфични моторички задаци, сам по себи не може да пружи комплетан развој. Међутим, уколико је тренер неког спорта адекватно образвован и мотивисан, он ће се потрудити да надомести све недостатке. Тако да је савет родитељима и деци, да не бирају само спорт, већ и тренере!
- Безбедност на тренингу деце је први и основни фактор смањења ризика од настајања повреда. Безбедност се огледа, пре свега, кроз стручност тренера, контролу окружења и средстава. Код деце оптерећење на тренингу мора да буде адекватно њиховом биолошком и психолошком узрасту. Из тих разлога увек се индивидуално дозира. Висок интензитет тренинга и велики обим (лактатни-анаеробни тренинзи) не би смели да се примењују док анаеробни метаболизам није развијен. Такође, нема потребе радити у субмаксималним зонама интензитета за развој аеробног капацитета, јер се он природно повећава са годинама. Тренинг флексибилности је пожељан увек, као и тренинг снаге уколико је претежно усмерен ка јачању везивног ткива и различитих контрактилних способности (типова снаге), наравно у складу са циљевима тренажних периода и карактеристикама спорта.
Тренингу раста мишића (хипертрофије), субмаксималне, максималне и експлозивне снаге, требало би опрезно приступити, поступно и прогресивно додавати оптерећење, константно обраћајући пажњу на правилност технике извођења вежби, што је најбезбедније од 16-те године. Мит је да деца не смеју да раде вежбе са додатним оптерећењем (слободним теговима и справама), они смеју и требају да примењују те вежбе али само уз надзор тренера који контролише правилну технику извођења, интензитет и обим, а све у складу са кондиционим тренажним програмом. У принципу, вежбе са сопственим оптерећењем, ће у већини случајева, бити сасвим довољне.
- Моторички развој детата је уско повезан са психолошким развојем. Дете испољава одређене таленте али комплетан развој се не сме запоставити јер може бити дегенеративан на различитим нивоима. Замислите да дете од најранијег узраста само усмерите ка учењу математике, а да не зна да чита и пише, тако је и са моторичким развојем. Уколико развијате само одређене способности, дете ће се нехармонично развијати, што знатно повећава ризик од настајања различитих повреда као и могућности оштећења физиолошког и сензо-моторног система.
- У модерним и развијеним земљама, проблем ране специјализације је регулисан законом о образвовању, где пре 12-те године деца не смеју да буду укључена у спортско-такмичарски систем. На овај начин су сачувана од ране специјализације. Физичка култура јесте део опште културе, јер кретање је једна од основних и егзистенцијалних потреба човека, која се усваја од најранијег доба, где дете кроз игру, организовану и вођену активност, учи да ужива у промишљеном вежбању, и на тај начин се физички и ментално развија и оспособљава за социално друштвени живот. Уколико најмлађима не помогнемо правим усмерењем у право време, настају разни проблеми којима смо данас нажалост, окружени у изобиљу.
ЗДРАВО, ЗДРАВЉЕ! Покрени се, продужи живот
Са жељом да се нездраве навике искорене, портал SrbijaDanas.com покренуо је кампању''ЗДРАВО, ЗДРАВЉЕ! Покрени се, продужи живот'', која ће трајати шест месеци и кроз различите садржаје у вези са здравим навикама, спортом и исхраном имати један циљ – да у Србији расту здрава деца.
Кроз истраживања и теме које се из различитих углова баве здрављем представљаћемо начине да дете остане здраво, како да се правилно храни и начине да се физички активира и заволи спорт.
Наша мисија ће бити да променимо поразну статистику и спречимо развијање темеља за настанак тешких болести које лоша исхрана и физичка неактивност узрокују, али и да укажемо на повољан утицај добрих навика на ментално здравље.