ПЛИВАЊЕ ТОКОМ ЦИКЛУСА: Да ли ваља улазити у воду током "оних" дана?
Тешко је по врелом летењем времену одолети уласку у море, реку, језеро, базен... А још ако сте отишле на летовање, и баш тад добиле, ово би требало да знате.
Иако је у питању природна појава с којом све жене живе по неколико дана месечно, веома је непријатно када се циклус потрефи са летовањем. Осим нервозе и болних грчева, уживање могу да покваре и разноразни страхови који вам пролазе кроз главу. Шта радити и како себи не упропастити провод због менструације?
Да ли можете да се купате током циклуса?
Само пливање није никакав проблем, ако је вода пријатна и чиста и ако поштујете одређена правила. Температура воде не сме да буде прехладна, а приликом купања је важно да вам не буде непријатно. Најбоље би било да дане када вам је најобимнија менструација (то су обично други и трећи дан) ипак прескочите. Тих дана се брчкајте у плићаку до бутина. Такође, за пливање су вам неопходни свакако тампони.
Како користити тампоне?
Пре уласка у воду ставите нови тампон, а чим изађете на суво, промените га. Обратите пажњу да сте га ставиле довољно дубоко, тако да не осећате нелагодност. Односно, не треба уопште да осећате тампон. Уколико осећате да је ту, нисте га добро ставиле. Обавезно скините мокри купаћи костим и пресвуците се у други који је чист и сув. Водите рачуна о хигијени руку приликом промене тампона.
Уколико имате преобилне менструације
Женама са изразито обилним менструацијама и с честим угрушцима саветује се да се консултују са својим гинекологом. Премда, ако се води рачуна, не би требало да буде проблема са брчкањем током оних дана. Наравно, уколико се не претерује и ако се прескоче два најобилнија дана.
Уколико вам је ово било корисно, сазнајте који су то све разлози због којих може да касни менструација (више о томе на ОВОМ линку)