Полицајци против комуналних: Зашто њима веће плате и боља опрема, за хапшење девојака у ГСП-у?
БЕОГРАД - У једној држави може постојати само једна полиција, а не и некаква комунална. Неко у граду мора да води рачуна о комуналном реду, али то не може да буде никаква „полиција“, саопштио је Синдикат полиције и полицијских старешина.
Како произилази из текста саопштења, полицајцима смета што комуналне колеге све више задиру у овлашћења праве полиције.
"Ови назови полицајци, сваком изменом закона који се доноси на њихово деловање, добијају нове, шире надлежности. Једна од њих, на коју су грађани више пута бурно реаговали, је и стављање „лисица“ и привођење „шверцера“ из аутобуса ГСП-а, физички обрачуни са грађанима и слично", каже су у обраћању и додаје да патроле комуналаца иду по троје, јер двоје треба да интервенишу, а трећи да "буде њихов сведок на суду".
Полицијском синдикату смета и што је предвиђено запошљавање 800 нових "комуналаца" само у Београду, "док су у исто време редови београдске полиције годинама 30-40 одсто непопуњени и вечито нема пара за пријем нових полицајаца". Додаје се да је слично и са опремом комуналне полиције, новим униформама, службеним возилима...
"А шта тек рећи за апсурд да су плате комуналних полицајаца веће од плата припадника МУП-а, иако се они не упуштају у ризичне интервенције, не хапсе наоружане криминалце већ приводе девојке са лисицама на рукама које се шверцују по превозу", наводи синдикат СПИПС, који предлаже да се "комуналцима" приликом измена закона избрише реч "полиција" из назива.
СПИПС наводи и два случаја како "комунална полиција спроводи правду". Један од њих је одузимање возила којима је истекла регистрација, а да се не оставља "ни уобичајена порука уз остављање рока за плаћање регистрације". Притом се замера због преплитања надлежности комуналне и полиције опште надлежности.
Други случај "бахатости", како се наводи, је кажњавање човека који је истоварио дрва на део тротоара широког четири метра у Главној улици у Земуну. "Казна је била 5.000 динара, иако дрва нису сметала никоме да пролази и иако су дрва у том тренутку била управо уношена у подрум. Ништа није помагала логика да се не може другачије поступати, да се Земунци морају овако да греју јер немају систем даљинског грејања. Наравно, грађанин није добио објашњење како да смести свој огрев: преко крова, ваздушним путем, прокопавањем подземног пролаза", наводи се у саопштењу.
Прочитајте и: