Пољска добила нову владу премијерке Еве Копач
ВАРШАВА - Пред председником Пољске Броњиславом Коморовским заклетву је у Варшави положила нова влада премијерке Еве Копач.
Ева Копач, 57-годишња лекарка, некадашња министарка здравља и потом прва жена на челу Сејма пољског парламента, те друга жена на челу владе у историји Пољске, најавила је да јој је главни циљ да поврати поверење грађана.
"Већ данас молим Пољаке за поверење", казала је премијерка након инаугурације владе која ће свој програм представити посланицима 1. октобра и затражити од Сејма поверење да води земљу још годину
дана, до редовних избора.
Ева Копач као председница владе не поларизује толико пољско друштво и има мање одлучних противника него њен претходник Доналд Туск, али такође и мање присталица. Читава трећина Пољака у анкети за дневник "Жечпосполита" рекла је да не зна шта да мисли о њој и њеној влади, док мишљење о Тусковој влади није имало свега шест до седам одсто Пољака.
Највише расправа, критике и спорова изазвала је одлука да из нове владе искључи контроверзног, али харизматичног шефа пољске дипломатије, Радослава Сикорског који је на тој функцији био у обе Тускове владе, а познат је по изузетно добрим везама у европским политичким и дипломатским круговима.
Против његовог одласка и то баш у време кризе с Русијом и сукоба у Украјини, био је и председник Коморовски.
Шикорски је унапређен, постао је председник Сејма што је формално друга најважнија функција у држави, а за новог шефа дипломатије именован је стари Тусков партијски ривал, раније министар унутрашњих послова, до сада шеф Одбора за спољну политику у Сејму, Гжегож Шетина.
"Европски сигнал Москви је то што је Туск на челу Европског савета. Домаћи сигнал је то што је на функцију вицепремијера постављен министар одбране Томаш Шемоњак", казао је о будућој оријентацији пољске дипломатије одлазећи еврокомесар за буџет Јануш Левандовски.
Он је додао да ће Шетина потражити друго поље реализације, ван Европе, будући да у овом тренутку Пољска има неуобичајено јак утицај у ЕУ, преко Туска, Европског парламента и Елжбјете Бјењковске која је у Европској комисији задужена за унутрашње тржиште.
Као један од најгласнијих заступника уласка Украјине у ЕУ, Пољска истовремено енергично подржава убрзано проширење Уније на земље Западног Балкана, на челу са Србијом.
Сама премијерка обећала је у петак када је представљала своје министре, да ће се "Пољска понашати као мудра жена - гледаће да буде безбедан пре свега њен дом и њено двориште", а уколико пољски војници треба да ризикују животе, чиниће то првенствено близу граница Пољске, не у удаљеним подручјима планете.