ТРАЖЕ ЛИ РОДИТЕЉИ ПРЕВИШЕ: Посебни услови за посао бебиситерке хир или потреба?
Критеријуми за посао бебиситерке повећавају из дана у дан. Да ли је реч о хиру родитеља или једноставно потреби за бољом негом детета, није познато. Ипак, неки несвакидашњи, али и крајње необични услови терају нас да се запитамо јесу ли они неопходни и да ли је посао бебиситера довољно плаћен.
Пре неколико дана појавио се оглас за посао бебиситерке у чијем опису стоји да девојка која се јави мора да буде доступна 24 сата родитељима детета, буде довољно висока, у одличној физичкој форми и све то за плату од 30.000 динара.
"Јако ми је битно да имате дуго и добро радно искуство, а у ЦВ-ју ми напишите и шта сте све до сада радили са бебама. И, да, да не заборавим, ни случајно не смете да будете ниски. Знам да ниске девојке физички не могу да издрже овај посао", писало је у огласу уз неопходан кодекс: "кратки нокти, коса у репу, непушач и без шминке".
Да чудне критеријуме постављају родитељи, додуше нешто другачије од ових, у потрази за дадиљом потврђује и Бранка Селена, директор приватног беби-сервиса "Дечији осмех".
"Нико нам није тражио боју косе или тако нешто, али је било случајева да захтевају да се раде тестови на сиду, хепатитисе, што су плаћали о свом трошку, уколико бебиситерка пристане на то. Било је таквих услова. Гојазне особе се тешко примају, јер деца морају да се носе, па се очекује да особа буде у снази“, истиче Бранка.
Сваки родитељ тражи пре свега високо образоване, креативне особе, без говорних мана, да су уредне и непушачи, прича Бранка. Сваки члан ове агенције мора да прође психолошку проверу, тј. тестове личности, које прави психолог који на крају даје мишљење.
Ивана М., која се овим послом бавила три године, сматра да су ови захтеви претерани, додајући да се она са тим није сусретала.
"Кад уђеш у те породице, то је као и свака друга породица, са проблемима, са свакојаким причама, ти постајеш део ње. Делиш са њима свакојаке, разне догађаје. У суштини, ја нисам имала таквих случајева. Радно време су увек поштовали. Радила сам у зависности од тога кад он иде у школу. Некад 5-6 сати, а некад четири. Чувала сам га, шетала, радила са њим домаћи, водила га код лекара, хранила...", прича Ивана.
Једино у томе што је било лоше, била је плата, која је, како каже, била никаква. За овај посао су је плаћали тада 18.000 динара, мада сматра да би реална цена данас била 30.000 динара како би и родитељи и девојка која чува дете били задовољни.
Иначе, плата преко агенције износи 30.000 динара за радно време од осам сати, док код оних особа које посао траже сами или преко одређених интернет портала, плату договарају са родитељима.
С обзиром на то да се често дешава да се поред уобичајених обавеза, попут чувања детета, одвођења у вртић, храњења и шетања, од запослених тражи обављање додатних послова, као што су спремање хране за остале укућане или чишћење, поставља се питаје да ли је плата од 30.000 довољна, чак и ако узмемо у обзир само одговорност коју бебиситерка има?