Посланичка питања о тровању храном
БЕОГРАД - Посланици Скупштине Србије искористили су део седнице када користе право да поставе питање Влади да укажу на проблеме тровања храном пре свега деце у школским установама, проблеме у здравству, али и на проблеме због неакредитовања српских институција за коришћење средстава из ИПАРД фонда.
Посланица Нове Србије Дубравка Филиповски изјавила је да је тровање деце храном у школским установама постала честа и недопустиво појава и затражила од Министарства просвете, науке и технолошког развоја одговор шта се поводом тога конкретно предузима.
''У име родитеља тражим да се зна шта конкретно министарство предузима како би се овај проблем решио'', рекла је Филиповски оцењујући да је тренутак да се схвати да је то проблем у држави и да он мора да се реши на један другачији начин.
И посланица Демохришћанске странке Србије Олгица Батић сматра да нема дана а да се не појави да се негде десило тровање храном, без обзира да ли се ради о вртићима, школама или ресторанима. Она је од Министарства пољопривреде затражила и одговор шта ће урадити како би се извоз стоке повећао, али и како би квалитет меса био још бољи.
Посланик НДС Александар Сенић упозорио је да акредитација српских институција за коришћење средстава из ИПАРД фонда још није завршена и затражио од Министарства пољопривреде и заштите животне средине и Канцеларије за европске интеграције одговор када ће процес акредитације бити завршен и да ли ће Србија ове године моћи да користи одређена средства из тог фонда.
Посланик СДА Риза Халими тражио је објашњење на одлуку Уставног суда Србије који је утврдио да је неуставна Уредба о посебном начину признавања диплома косовских универзитета .
Посланик Демократске странке Душан Милисављевић рекао је да је српско здравство у великом проблему пожелевши министру пуно успеха у раду. Он је затражио одговор од Министарства здравља зашто је затворено породилиште у Руми и педијатрија у Врбасу. Указујући да је то велика ставр која мора брзо да се реши, он је оценио да читав проблем лежи у томе што је забрањен пријем нових лекара у наредне две године.