ПОСЛЕ БАНКЕ ПОТОП: Шта кад је плата мало већа него рата?
Просечан српски дужник има кредит по готово свим основама, те банци дугује 9.688 динара за дозвољени минус, још 39.578 динара је задужен на кредитним картицама, а плаћа и месечне рате за стамбени кредит вредан 60.000 евра. Сума сумарум, он тако сваког месеца мора банци да искешира најмање 29.850 динара.
Наиме, просечан дужник сваког месеца банци уплати 27.600 динара за рату за стамбени кредит, затим најмање 2.000 динара за кредитну картицу, те минимум 250 динара за дозвољени минус.
С друге стране, просечна плата износи 43.121 динар, те се простом рачуницом долази до податка да дужнику, након што измири све месечне обавезе према банци, остане само 13.271 динар. Како преживи с тим новцем до следећег месеца, зна само дужник.
Подаци Удружења банака Србије (УБС) показују да су грађани на крају априла ове године банкама укупно дуговали чак 45,6 милијарди динара по основу минуса на текућим рачунима, око 35,3 милијарде динара за кредитне картице, те 5,2 милијарде по основу лизинга.
У просеку 16 одсто дужника касни са отплатом својих обавеза дуже од 60 дана, што не изненађује, с обзиром на то да реално људи у Србији зарађују све мање. Стручњаци објашњавају да је неколико разлога утицало на повећање задужености грађана.
"С једне стране, на већу задуженост је свакако највише утицао пад стандарда, али су у великој мери утицале и промене курсева валута. Наиме, у последње време су неке валуте имале већи раст у односу на динар него што је раније био случај. Зараде грађана су пак у динарима, док су претежно узимали кредите индексиране у девизама, те су и с те стране у неповољнијем положају", објашњава економиста Милан Ковачевић.
Он је додао да је у том погледу једино позитивно што се појачава тренд динаризације, те се и штедња и кредити у већој мери померају у правцу динара, пише Ало.
Сваки Србин у просеку банци дужан чак 478 евра више него пре девет година, те дугује укупно 879 евра.