ПРАВНО НАСИЉЕ: Одбијање Ивановићеве жалбе на продужење притвора као наставак неправде
Грађанска иницијатива СДП оценила је да је одлука приштинског Апелационог суда, којом је одбачена жалба лидера те странке Оливера Ивановића на одлуку о продужењу притвора, наставак демонстрације правног насиља.
Како се наводи у саопштењу, Апелациони суд је "просто преписао" претходне одлуке "апсолутно не желећи ни да размотри жалбу Ивановићевих бранилаца".
"Брзина којом су одговорили је просто изненађујућа, имајући у виду озбиљност наведених правних основа на незаконитост одлуке о продужењу притвора", оценила је ГИ СДП.
Одлука о продужетку Ивановићевог притвора донета са непостојеће правне инстанце
Та странка је навела да је "нонсенс првог реда" чињеница да је одлуку о продужењу притвора Ивановићу донео "дежурни председник већа, што је непостојећа правна инстанца". "Оваква одлука је скандалозна јер представља наставак демонстрације правног насиља од стране Еулекса, али и шаље недвосмислену поруку свима на Косову и Метохији да владавина права не постоји, посебно када су у питању права Срба", пише у саопштењу.
Додаје се да ГИ СДП није изненађена том одлуком Апелационог суда у Приштини пошто је, како се наводи, процес против Оливера Ивановића од првог дана заснован на политици а не на праву.
Веће Еулексовог суда у Косовској Митровици продужило је раније притвор Оливеру Ивановићу до 27. октобра. Лидер ГИ СДП је због одбијања захтева да буде пуштен из притвора, више од 15 дана штрајковао глађу, најпре у притворској јединици а потом и у косовскомитровачкој болници, да би на молбу породице и пријатеља, штрајк прекинуо у суботу, 22. августа.
Оливер Ивановић и још четворица Срба оптужени су за најтежа кривична дела почињена 1999. и 2000. године над албанским становништвом у Косовској Митровици.
У судском процесу који је почео прошле године саслушано је 47 сведока оптужбе и нико од њих није директно оптужио Ивановића и осталу четворицу да су починили дела која им се стављају на терет.