ПРЕПОЗНАЈТЕ ГМО ХРАНУ: Ево како да знате да ли вас трују модификованим производима!
Уз помоћ неколико трикова могуће је препознати да ли је храна коју конзумирате генетски модификована или је природна.
Чињеница је да су ГМО производи широко распрострањени и уобичајени, али и да готово нису обележени. Због тога је скоро немогуће избећи их у потпуности.
Међутим, могуће је препознати их захваљујући налепницама које се налазе на њима (ПЛУ - Продуцт Lookup Нумбер). Ако је број четвороцифрен и почиње цифром 3 или 4, онда није ГМО, али то значи да се на тој фарми на којој је настао користе хемикалије и пестициди који су такође опасни за организам.
Како препознати по изгледу?
Треба пронаћи поврће и воће који нису нису естетски савршени. Уколико се при притискању парадајза, на пример, појаве модрице, велика је вероватноћа да је ГМО. Такође, треба избегавати упакован производ.
Без икакве генетске модификације су они производи који имају на налепници пет цифара и почињу са 9; то су органски производи без пестицида и хемикалија.
ГМО се препознају петоцифреним бројем који почиње са 8, објашњава нутрициониста Џејсон Калтон који је студирао на Харварду и Јејлу.
Воћа која се ретко генетски модификују су: лук, ананас, грашак, манго, плави патлиџан, киви, диња, купус, слатки кромпир, лубенице и печурке, док јабуке, целер, паприке, брескве, јагоде, нектарине, спанаћ, зелена салата, краставци, кромпир, боранија, кељ, поморанџе, тиквице, вишње и љуте папричице имају много веће шансе да буду модификоване.
Земље које забрањују производњу и увоз ГМО су Француска, Швајцарска и Мађарска, па се и на основу земље порекла може оценити какав је производ у питању, док су највећи произвођачи ГМО хране САД, Аргентина, Бразил, Кина и Индија.