ПРЕЖИВЕТИ ОВЕ ТОПЛОТНЕ УДАРЕ: Ево како да помогнете особи која је ПАЛА У НЕСВЕСТ
Корисни савети.
Кренуле су паклене врућине, а оне тешко падају за здраве и младе људи, а камоли за старије и хроничне болеснике. Константно морате одржавати своју унутрашњу, телесну температуру, упркос свим променама.
Наше тело има разне методе за одржавање унутрашње телесне температуре на нормалном нивоу од око 37 ° Ц, као што су – у зависности од температуре околине – сужавање и ширење крвних судова, знојење, дрхтавица, појачан осећај жеђи и још неки механизми прилагођавања. Током летњих дана суочавамо се са екстремно високим температурама ваздуха, а ситуација је још неповољнија ако не дува ветар и ако је влажност ваздуха висока. Долази до опасности од заказивања механизама којима се наш организам брани од високих температура, пише пливаздравље.хр.
РЕАКЦИЈА ТЕЛА НА ВРУЋИНЕ
Када је спољна температура висока долази до појаве знојења, које има функцију хлађења организма. Међутим, тим путем се из тела губи течност и електролити, а због интензивног знојења може доћи до појаве топлотних грчева и топлотне исцрпљености. Иако су непријатне, ове појаве по правилу не захтевају лекарску помоћ. Препознају се по грчевима у мишићима, мучнини, нагону за повраћање, осећају малаксалости, раздражљивости, убрзаном пулсу, убрзаном дисању, а може доћи и до колапса (несвестице).
За време лета честа је и појава сунчанице, до које долази када се особа креће непокривене главе по јаком сунцу. Тада долази до ширења крвних судова око мозга те прегревања самог можданог ткива. Уз већ наведене симптоме излагања високим температурама, сунчаница се може манифестовати и озбиљнијим поремећајима свести.
У случају појаве неких од симптома који прате изложеност великим врућинама, потребно је реаговати склањањем са сунца у хладовину и узимањем већих количина течности ради њене надокнаде. Најбоље је пити обичну хладну воду, а у случају дехидрације и губљења електролита, потребно је пити раствор за рехидрацију, а ако немате, за прву помоћ је добра и засољена вода. Помоћи ће и туширање млаком водом, а у случају појаве топлотних грчева и лагана масажа захваћених мишића.
Иако су често непријатни, ови симптоми по правилу не остављају дуготрајне последице на организам, али понекад главобоља и осећај исцрпљености могу потрајати и неколико дана.
ТОПЛОТНИ УДАР
Топлотни удар може се развити поступно, али може настати и изненадно. У случају дужег излагања врло високим температурама може доћи до топлотног удара. Реч је о потенцијално врло опасном стању у којем организам због заказивања механизама терморегулације губи способност прилагођавања високим спољним температурама. Будући да организам више није у стању да снизи телесну температуру на физиолошки ниво, телесна температура може прећи 40° Ц, при чему може доћи до оштећења виталних органа као што су мозак, срце и бубрези.
Симптоми топлотног удара су:
- телесна температура изнад 40 ° Ц
- јака главобоља
- несвестица
- смушеност
- врела коже и црвенило без појаве знојења
- мучнина и повраћање
- грчеви
- убрзан рад срца
- убрзано и плитко дисање
Потребно је реаговати брзо јер нелечени топлотни удар може довести до трајних последица, па чак и смрти. Топлотни удар захтева лекарску интервенцију, зато одмах позовите лекара. У међувремену морате одмах пружити помоћ оболелој особи – морате је охладити. Унесите оболелу особу у климатизовани простор те по потреби скините с ње сувишну одећу. Ако сте у могућности, истуширајте особу у млакој води, а помоћи ће и стављање ледених облога на главу, врат, пазухе и препоне. Ако је особа при свести, дајте јој да пије хладну течност, најбоље воду. Ако је особа без свести или ако повраћа, поставите је у бочни положај како се не би угушила. Пратите телесну температуру оболеле особе топломером и наставите хлађење док температура не падне на нормалну вредност, око 37 ° Ц.
ПРЕВЕНЦИЈА ПОЈАВЕ СИМПТОМА
За време летњих врућина најбоље је избегавати излагање директној сунчевој светлости и високим температурама. Колико вам ситуација допушта, дане када владају велике врућине проводите што је више могуће у хладним, по могућности климатизованим просторима. Облачите се лагано, а по могућности на глави носите капу или шешир. Пијте довољно течности како бисте избегли дехидрацију – било би идеално да са собом увек носите флашицу с водом.
Припазите и на исхрану. лето је време када се једе лагана храна, а оброци треба да буду мањи. Избегавајте теже физичке радове у просторима који нису адекватно климатизовани. Уз мало пажње моћи ћете избећи већину непријатности које са собом доноси већини људи, упркос свему, омиљено годишње доба