ПРИБЛИЖАВА СЕ ДАН Д! Да ли ће се и догодити?
Цене нафте су благо порасле пошто је Међународна агенција за енергетику саопштила да очекује ублажавање ситуације са преобилном понудом до краја године.
Трговање је, међутим, уочи кризног самита нафташа опрезно.
Амерчко мерило, "лака" нафта WTI за испоруке у мају порасла је за четири цента на 41,54 долара, а за четири цента је поскупела и сирова нафта "брент" за јунске испоруке на 43,88 долара за барел, преноси агенција Франс прес.
У извештају ИЕА, објављеном уочи самита у Дохи у недељу, наводи се да ће у другој половини ове године вишак нафте на тржишту пасти на 200.000 барела дневно са нивоа од 1,5 милиона барела дневно у првих шест месеци.
Ова агенција, са седиштем у Паризу, сматра да ће било каква одлука произвођача нафте о замрзавању производње имати ограничен ефекат у односу на резање продукције, које би трајније утицало на јачање цена.
Аналитичари кажу да је трговање врло опрезно уочи састанка у Дохи, који ће окупити како чланиче Организације земаља извозница нафте (ОПЕК), на челу са Саудијском Арабијом, тако и нечланице "нафтног картела", као што је Русија.
Тржишно расположење је такође под притиском извештаја објављеног у среду, који је показао оштрији раст америчких комерцијалних залиха сирове нафте него што је очкивано, што указује на слабљење тражње у земљи водећем светском потрошачу "црног злата".
"Растуће залихе и даље 'потапају' оптимизам на тржишту. Трговци задржавају опрезан приступ уочи предстојећег састанка о лимитирању производње", каже Маргарет Јанг, аналитичарка компаније ЦМЦ Маркетс у Сингапуру.
ПРЕОКРЕТ ВЕКА: Саудијци одустају од нафте, ОВО ЈЕ НОВИ ПЛАН!
Аналитичари у сингапурској Јунајтед Оверсис банци навели су у тржишном коментару да нису оптимисти у погледу самита у Дохи, и да не очекују "да буде постигнут било какав кредибилан споразум о замрзавању производње, а то би могло да доведе до корекција цена сирове нафте почетком следеће недеље".
Светске цене нафте пале су за око три четвртине на испод 30 долара за барел од средине 2014. до фебруара ове године због глобалне презасићености понуде и хиперпродукције.
ИМА НАДЕ? Руси очекују договор око нафте
Цене нафте су се опоравиле са готово 13-годишњег минимума, на који су пале пре два месеца, на крилима наде да ће у Дохи бити постигнут споразум, иако је члан ОПЕК-а, Иран, саопштио да се неће придружити позивима за замрзавање.
Техеран интензивира производњу нафте након што је Запад у јануару ове године укинуо економске санкције тој земљи, које су биле уведене због нуклеарног програма Техерана.