ЧЕГА СЕ БОЈЕ? Нема већине за Специјални суд о ОВК
Најмање седам посланика владајуће коалиције привремених институција на Косову и Метохији најавило је да ће гласати против нацрта закона о Специјалном суду за злочине припадника бивше ОВК, што може довести у питање формирање те институције.
"Нису само посланици опозиције најавили да ће гласати против формирања овог суда" пише приштински лист "Блиц" и додаје да је такво изјашњавање у скупштини најавило и седам-осам посланика Демократске партије Косова (ДПК) Хашима Тачија и Демократског савеза Косова (ДСК) Исе Мустафе.
"Постоји невероватан притисак Тачија и међународног фактора да се убеде ови посланици да гласају за оснивање суда, међутим још нису могли да их убеде. По свему судећи, гласање ових посланика онемогућиће оснивање овог суда", рекао је извор ДПК.
Како сазнаје приштински лист, за сада су се три посланика Тачијеве партије јавно изјаснила против специјалног суда: Фадил Демаку, Ганимете Муслиу и Наит Хасни.
У међувремену, против ће гласати и Азем Суља, Латиф Гаши и Нуредин Луштаку, као и Саип Муја, посланик Тачијеве странке који је сада независни посланик.
Против ће, како се додаје, гласати и Антон Цуни, посланик Демократског савеза Косова Исе Мустафе, друге чланице владајуће коалиције.
Да би закон о Специјалном суду био усвојен, потребно је да за њега гласа 81 посланик. У "Скупштини Косова", која има 120 посланика, ДПК има 37, а ДСК има 30 посланика, док је 20 из редова мањина.
Претходно је потребно да парламент усвоји и одговарајуће уставне амандмане. Председништво је упутило 9. марта Уставном суду два амандмана на измене устава, којима се отвара пут за оснивање Специјалног суда за злочине припадника бивше ОВК. Међутим, суд се још није изјаснио о уставности тих амандмана.
Међународни званичници су најавили да Специјални суд за ОВК формирати Савет безбедности УН, уколико то не ураде привремене институције на Косову и Метохији.