Провокативна изложба "Faceless" и у Београду!
Након Беча и Амстердама провокативна изложба "Faceless" (Безлично), која се хвата у коштац са феноменом губљења приватности, чија је жртва постало цело човечанство, стиже и пред београдску публику.
Српски уметник Богомир Дорингер кустос је ове изложбе која ће у Музеју Града Београда бити отворена од 15. марта до 15. априла 2015, потврђено је Танјугу из Градског секретаријата за културу.
Бавећи се темама губитка приваности, поставка, која окупља више од 100 страних и домаћих уметника и модних дизајнера, покушава да испита и установи да ли постоји заједнички именитељ за скривена (маскирана, камуфлирана) лица у свету уметности.
"У модерном друштву се захтева од нас константна видљивост и транспарентност", каже Дорингер, додајући да "нестабилни идентитет садашњице, тражи повратак маски из прошлости када су служиле као заштита, део ритуала, постизање колективног тела, анонимност, за перформанс или за забаву".
Дорингер је за тему скривеног лица, коју обрађује у овој изложби, почео да се интересује пре десетак година, док је још радио у модној индустрији.
"Колекцију су представљали модели чија лица је скривала маска или пак прекривала коса, што је на значењском нивоу требало да сугерише критику света, али и коментар о савременом друштву које је константно и континуирано (до степена презасићености) терорисано лепотом", објашњава уметник.
Терористички напад 11. септембра на Њујорк и промене које су уследиле под изговором појачане безбедности како и јавном тако и у приватном простору уз помоћ интегрисане технологије, увериле су га да настави са својим истраживањем те друствене појаве.
Изложба "Faceless" говори о феномену који је присутан свуда око нас. Реч је о својеврсној моди обезличавања, скривања лица која се пре свега појавила у уметности почетком овог века и од тада је популарна и присутна. Изложба нас подсећа колико медијски генерисане слике имају утицаја на уметност, на који начин посредују и обликују јавни имиџ, али и имиџ стварности, те како кореспондирају са модом, поп-културом и комерцијалним токовима, које уопштено називамо мејнстрим.
Изложба је из првобитних нискобуџетних оквира, врло брзо прерасла у једну од атрактивнијих, провокативнијих и најпосећенијих културних догађаја како у Бечу, тако и у Амстердаму. Томе у прилог говори више од 150 страница било да је реч о интернационалној критици, приказима или сродном прес материјалу и публикацијама.
Изложба истражује и фокусира се на "дијалошки" апсект, те предност даје учесницима-излагачима, али и онима чији рад представља својеврсни коментар на изложбу, а у форми је предавања, перформанса и радионица интердисциплинарног карактера.
Одзив преко стотину уметника, како оних славних, интернационално већ признатих, тако и оних млађих, а проминентних, или уметника чије време тек долази, евидентан је показатељ релевантности саме изложбе. Међу њима су Марина Абрамовић, Боб Милошевић, Мирко Лазовић, Тања Остојић, Jill Магид, Jeremy Bailey, Бернд Oppl, Andrew Норман Wilson, Thorsten Brinkmann, Асгер Царлсен, Схахрам Ентекхаби, Давид Хаинес, Рен Ханг, Уте Клеин, Ниенке Клундер, Слава Могутин, Мустафа Sabbagh, Јан Stradtmann, Леви Ван Veluw...
Изложба "Faceless" оригинално је постављена у MuseumsQuartier-u, Бечу, у сарадњи са Brigitte Фелдерер са Факултета примењених уметности, где је у раздобљу од јула до децембра 2013, погледало 26.000 посетилаца. Након Беча, приказана је у Амстердаму, у музеју Медиаматиц од јануара до априла 2014. године, где ју је погледало 6.000 посетилаца.
Изложба "Faceless" биће постављена уз подршку Скупштине града Београда.