ИМАЋЕ ДЕЧЈЕ ЛИЦЕ И ПРИЈАТАН ГЛАС: Робот "Марко" ће посећивати децу у болници (ФОТО)
Робот МАРКО, дечијег лица и пријатног гласа, ускоро ће добити руке и ноге и када његов прототип буде завршен тестираће се у Дечијој болници у Новом Саду, где ће помагати деци са сметњама у развоју.
Тим домаћих стручњака са Факултета техничких наука у Новом Саду би до краја године требало да заврши ''Марка'' и тако ће Србија добити једног од првих медицинских робота у свету који ће моћи самостално да води дијалог са људима.
Професор Милан Гњатовић је рекао да су сви детаљи са изгледом робота и његовим понашањем тако изабрани да деци буде лако да уоче све важне делове тела робота и језичке информације које се могу јавити у дијалогу са њим.
Истраживач-сарадник на Факултету техничких наука у Новом Саду Јовица Тасевски је представио робота и његове тренутне могућности. ''Марко'' је извршавао говорне команде и разговарао са Тасевским о својим поступцима.
Робот МАРКО (мултимодални, антропоморфни робот когнитивних особина), објашњава Гњатовић, треба да мотивише децу на терапији да што дуже раде вежбе и да је основни циљ да се она афективно вежу за робота, као за било коју играчку.
Гњатовић је истакао да је потребно да се код деце остави утисак да робот има интенционалност и зато робот има главу с очима које прате саговорника, па изгледа као да робот успоставља визуелни контакт.
"Очи могу да искажу и основни скуп емотивних стања робота, што је јако важно. Робот разуме вербалне команде и у складу са њима може да пружи одговор или да изведе активност, тако да није само пасивни учесник у дијалогу већ може и да узме иницијативу у дијалогу", рекао је Гњатовић, који је докторирао у Немачкој.
"Марко" ће моћи да разговара са лекаром и дететом, коме ће показивати на који начин може да изведе неку вежбу. Робот ће имати функционалне руке и ноге, али неће моћи да хода, јер ће бити на постољу да би био стабилнији, с обзиром да ће деца моћи да се ухвате за њега током извођења вежби.
Гњатовић је додао да "Марко" доноси одлуке на више нивоа о томе шта треба да ради и одлучују када ће се укључити у дијалог, шта ће том приликом да каже и у ком маниру ће нешто рећи.
"Марко" тренутно "учи" на који начин треба да се опходи са децом односно ради се на његовим дијалошким стратегијама.
"Марко" ће моћи да изводи вежбе фине и грубе моторике, што значи да ће моћи да помера све важне делове тела и објекте који се налазе на столу испред њега.
Гњатовић, такође, каже да робот има визуелни систем који је способан да препозна различите објекте око њега, у смислу да их идентификује по боји, облику и величини.
"Прототип ће бити готов до краја године и након израде биће смештен у Дечију болницу у Новом Саду, где ће се тестирати. Треба имати на уму да робот није ту да замени човека него да му асистира. Робот се понаша самостално и адаптивно у извесном смислу, али задња реч је увек људска", нагласио је Гњатовић.
Он је изразио очекивање да ће "Марко" бити користан за децу са сметњама у развоју и додао да ће његови творци уложити напоре да се користи и у другим болницама у Србији.
Пројекат финансира Министарство просвете, науке и технолошког развоја.
Прочитајте и: