ПРВИ ПУТ У СРБИЈИ: Објављен превод Чаплинове књиге
Превод Чаплинове књиге "Светлост позорнице" и у Србији ће угледати светлост дана.
"Геопоетика" је за крај године одлучила да обрадује филмофиле, али и све који су фасцинирани генијем Чарлија Чаплина, објављивањем превода његовог текста "Светлост позорнице" из кога је настао истоимени филм.
Књига је допуњена уводним текстом Дејвида Робинсона који важи за једног од најбољих и најинформативнијих биографа Чарлија Чаплина. За књигу која је обогаћена многим до сада необјављеним фотографијама, библиографијом, хронологијом Чаплиновог живота, белешкама које употпуњују основни текст уместо кратких фуснота заслужан је Робинсон који је од породице Чаплин добио неограничен приступ обимној архиви која је остала иза великог уметника.
Робинсон је добио подршку за свој рад и од Удружења Чаплин као и Кинотеке из Болоње. Робинсон је пре писања текста водио разговоре са троје људи који су непосредно били присутни када је настајао тај Чаплинов текст - његовом удовицом Уном Ежен Лурије и Џери Епстин. Такође, нашао је бројне саговорнике који су се раније бавили Чаплином посебно утицајем варијетеа на његове филмове као и о његовој позоришној каријери која је претходила његовом одласку у Холивуд.
Том, свом раном периоду који је провео на сценама Лондона посветио је и филм "Светлости позорнице" који је био и његов опроштај од Hollivuda који је почетком 50-их повео хајку против њега оптужујући га да је левичар.
Чаплин је првобитно замислио да напише дужу новелу у којој би описао своје уметничке почетке на лондонским сценама, али временом је схватио да би то могло да се екранизује и тако је настало његово последње истинско филмско ремек дело "Светлости позорнице" да би напустио САД где је проживео 40 година и стварио своје најславније филмове.
Прочитајте и:
Књига, која садржи Чаплинову новелу а затим Робинсонову причу о настајању филма, плод је Робинсоновог истраживања Чаплинове архиве коју су његове одане америчке секретарице прикупиле, спаковале и послале у Швајцарску где је чувана у подруму Чаплинове куће.
Откриће овог материјала било је међу историчарима филмске уметности дочекано као једно од најважнијих догађаја за изучавање стваралаштва једног од највећих филмских стваралаца свих времена и сада, захваљујући "Геопоетици", ова занимљива и значајна књига је доступна српским читаоцима. Књига ће се појавити у књижарама 29. децембра.