РАЦИОНАЛИЗАЦИЈА: Број запослених мањи за 16.000
До 30. јуна ове године у јавној управи на републичком и локалном нивоу биће отпуштено око 16.000 људи.
Тачније, према плану Владе, до средине године у јавној управи биће 33.900 запослених мање него у децембру 2013. године. Ова одлука не односи се на запослене у јавним предузећима, јер ће се код њих вишак запослених регулисати плановима пословања за свако појединачно.
У децембру 2013, месецу који се узима као репер у јавној управи на свим нивоима, било је запослено 523.000 људи. Идеја је, рецимо, да Министарство просвете одлучује о отказима у школама по Србији, а Министарство здравља о вишку у здравственим установама. Свим институцијама у држави послата су недавно упутства како да припреме план пословања, али касније и правилник о систематизацији радних места. И свима је послат захтев за исто смањење броја запослених - 6,5 одсто.
Носилац посла оптимизације јавне управе је Министарство државне управе и локалне самоуправе.
- Прва фаза је управо рационализација броја запослених код корисника јавних средстава. Она се одражава у Закону о буџету за 2015. кроз смањење расхода за запослене. Министри, чланови Савета за реформу јавне управе 30. октобра прошле године сложили су се око полазних основа по којима се сад и поступа. До јуна 2015. мора да се смањи укупан број запослених и радно ангажованих лица.
Трошкови запослених буџетирани за другу половину године морају по овом основу да буду умањени за пет одсто у односу на буџет из 2014. Процењујемо да то одговара умањењу броја запослених у јулу 2015. за око 6,5 одсто у односу на крај 2013. - објашњавају за “Блиц” у Министарству за државну управу и локалну самоуправу.
У министарству рачунају да је одласком у пензију током 2014. број запослених у јавном сектору већ смањен.
- Рачуна се да је циљ смањења запослених испуњен скоро 50 одсто, али тек на крају самог процеса можемо са сигурношћу излазити с бројкама - истичу у Министарству државне управе.
Чекају, како кажу, и повратне информације из свих ресора.
- План рационализације не сме да умањује делотворност посла, већ да идентификује најочигледније административне вишкове, укидање непотребних послова и обједињавање заједничких функција. Дакле, поставиће се објективни критеријуми по којима ће се умањивати број запослених, али ће се истовремено спровести и реорганизација. Тако ће појединци који су вишак у једном делу јавне управе посао наћи у службама којима такви кадрови недостају. Наше приближавање ЕУ намеће оснивање нових институција у којима ће, такође, бити посла за оне који су негде проглашени за вишак. Цела Влада ради на повећању привредног раста, а ова оптимизација је управо услов да се он и деси - каже за “Блиц” Кори Удовички, потпредседница Владе и министар државне управе.