Ради заштите дивљих птица Дејтонски аеродром сади траву
ЊУЈОРК - Међународни аеродром у америчком граду Дејтону у држави Охајо експериментише како да заштити птице од судара са авионима - садњом траве око писте.
Пошто судари птица и авиона могу да доведу до фаталног исхода, аеродроми широм света улажу напоре како да птице држе даље од аеродрома, а понекад пуцају или трују јатове птица.
Велике и тешке птице попут дивљих гусака изазивају највеће штете авионима. Верује се да гуске избегавају високу траву јер се плаше да се у таквој трави крију потенцијалне грабљивице. Због тога су службеници међународног аеродрома у Дејтону одвојили 200 од укупно 2.200 хектара земље за садњу кратке, односно преријске траве.
Преријска трава би била око писте, а одмах поред ње висока трава како гуске не би летеле близу авиона. Таква трава би се садила посебно на пистама за полетање и слетање.
Неки судари могу да буду много озбиљнији. Један амерички авион је 2009. године морао принудно да слети одмах по полетању јер су гуске ушле у оба мотора авиона. Пилоти су тада изгубили контролу над летелицом. Нико није страдао а авион је улетео у оближњу реку.
Један авион се 1960. године срушио код бостонског залива јер су птице ушле у сва четири мотора летелице. Тада су 62 путника погинула.
Према наводима надлежних власти у САД, дивље птице су од 1988. године убиле 250 особа и уништиле 229 авиона.
Већина таквих несрећа се дешава од јула до октобра, када младунци напуштају своја гнезда и почињу миграције.
Од 2001. до 2013. године на дејтонском аеродрому је било 218 судара дивљих птица и авиона. У већини случајева у питању су мање птице, као што су грлице, голубови и врапци који обично не праве озбиљна оштећења.
Званичници аеродрома наводе да им је циљ да у наредних 15 година не убију ниједну птицу.
Међутим, међународни аеродром у Дејтону треба још да потврди да је техника садње траве добра и да се побрине да се у тој трави не населе неке друге, потенцијално опасне животње, као што су глодари.