Разлике између богатих и сиромашних спречавају економски раст
ВАШИНГТОН - Све већи јаз између богатих и сиромашних у САД оптерећује економски опоравак земље од велике рецесије, сматрају економисти, а тој тврдњи придружила се и бонитетска агенција Стандард и Пур.
Агенција је навела да све већа разлика између најбогатијих Американаца и свих других чини привреду земље склонијом да улази у цикличне периоде наглог процвата и пропасти и успорила је петогодишњи опоравак САД од рецесије.
Због раста концентрације прихода међу једним одстом становништва на врху, агенција је смањила своје прогнозе привредног раста. Делимично због те разлике S&P сада прогнозира да ће америчка привреда расти за 2,5 одсто годишње у наредној деценији, у односу на 2,8 одсто колико је прогнозирала пре пет година.
Агенција такође предлаже да не треба користити порески систем у покушају смањења јаза између богатих и сиромашних. Уместо тога оцењује да би већи приступ образовању допринео смањењу разлика у богатству.
Више школе обично значи и веће плате. Агенција оцењује да би америчка привреда расла додатних пола процентних поена годишње, или 105 милијарди долара током наредних пет година, када би просечан амерички радник завршио само једну годину више школе.
Порези би, с друге стране, смањили подстицаје за рад и утицали на то да послодавци запошљавају мање због трошкова.
Објашњавајући како разлике у приходима могу негативно да утичу на привредни раст, S&P, који се ослања на анализе стручњака, наводи да многи потрошачи постају зависнији од задуживања да би могли да наставе да троше, чиме се погоршава циклус процвата и пропасти. Или смање потрошњу, и онда је привредни раст скроман, као што се догодило током садашњег опоравка.
Ипак, професор економије са Универзитета Харвард Грег Макив написао је у раду 2013. да докази показују да већина веома богатих стекне богатство давањем знатних доприноса, не надигравањем система.