РАЗМЕШТАЊЕ ТРУПА: Најављена НАТО стратегија против Русије полако добија свој облик
ПЕНТАГОН – Око 300 војника америчке 1. оклопне дивизије биће размештени на више локацијама широм Пољске и Балтика до краја 2015. године, како би уверили нервозне америчке савезнике да нису сами, најавио је врховни командант америчких снага у Европи генерал потпуковник Бен Хоџиз, поводом недавних ''руских упада на територију Украјине''.
Генерал Хоџиз такође је рекао новинарима у Пентагону, путем телеконференције, да ће се размештање америчких снага у Литванији, Летонији и Естонији наставити и у 2016. године. Замишљено је да ове трупе буду део Снага за брзо реаговање – војне силе чије оснивање је НАТО најавио још у августу – које су предвиђене да брзо реагују у случају ''руске агресије у Источној Европи''. Према писању ''Њујорк тајмса'', Алијанса планира да створи силу од 4.000 војника који ће бити способни за брзо размештање у источној Европи, где би наоружање и друга логистичка подршка била унапред дислоцирана.
Најава генерала Хоџиза дошла је истог дана када је украјински председник Петро Порошенко најавио да ће његова земља одржати референдум до краја 2020. године о томе да ли Украјина треба да се придружи Северноатланској алијанси, примећују спољнополитички лист ''ФП''. С друге стране, руски председник Владимир Путин је више пута упозорио да би чланство Украјине у НАТО било неприхватљиво за Москву.
Снаге за брзо реаговање
Најава генерала Хоџиза такође по први пут пружа конкретније детаље о томе како ће уопште функционисати најављене Снаге за брзо реаговање НАТО пакта. Уз размештање трупа, Хоџиз је рекао да ће препоручити и размештање борбене групе оклопне бригаде са пратећим тенковима и оклопним транспортерима, било у Румунији, Пољској или некој од земаља Балтика.
Генерал је додао да је уверен да ће европски савезници, попут Британије и Француске, који су последњих година смањивали издатке за војни буџете својих држава, ипак преузети нове финансијске обавезе и помогну у финансирању нових војних снага. "Никада нисам видео НАТО алијансу тако уједињену као по завршетку самита у Велсу," рекао је Хоџиз.
У понедељак је и нови шеф НАТО савеза Јенс Столтенберг позвао европске земље да повећају финансијске обавезе према својим оружаним снагама и тако помогну у стварању снага које ће представљати "врх копља", односно "снаге високе спремности способне за брзо реаговање".
"Очекује се да сви савезници поделе део терета, у смислу потрошње, у смислу способности, па тако и у погледу доприноса нашим операцијама", рекао је Столтенберг. У мирним временима, додао је он, смањене трошкова одбране имало је смисла. "Али ми не живимо у мирним временима", закључио је нови шеф НАТО савеза.
Столтенбергови закључци, у комбинацији са новим детаљима о планираним Снагама за брзо реаговање и потенцијалном приступању Украјине у НАТО, вероватно ће учинити мало да се смање тензије између Русије и НАТО савеза. У интервјуу за руске државне медија у недељу, Путин је оптужио Алијансу да подрива снагу Русије.
"Чим се подигнемо, неке друге нације одмах осете потребу да гурну Русију по страни, да је поставе 'tamo где и припада', да је успоре", изјавио је Путин за агенцију Итар Tass.
Погледајте још:
- ЕКОНОМСКИ РАТ: Руше цену нафте да би срушили Русију (ВИДЕО)
- ЛИБИЈА: Судбина мале земље која је хтела да пркоси светским силама
- Зашто се Европа плаши Русије?