РОДИТЕЉИ, ПАЖЊА: Делују безазлено, али цртаћи шаљу застрашујуће поруке!
Јесте ли се запитали шта ваша деца заправо гледају на малим екранима?
У трци за новцем и жељи да деци обезбеде сигурнију и лепшу будућност родитељи често заборављају да бити родитељ значи много више од тога. Маме и тате не обраћају претерано пажњу шта им дете гледа, које цртаће бира, а ни о каквом је садржају реч.
Због такве ситуације дете постаје збуњено, јер се оно чему га родитељи уче разликује од онога што види на телевизији.
- Дете на телевизији види сасвим другу слику, јер се тамо оно што не ваља подржава. Моралне вредности су потпуно нестале, све важне вредности су потиснуте. Преко телевизије и цртаћа заправо види да се другачије решавају проблеми - објашњава председница Удружења социјалних радника у предшколским установама и школама на нивоу Србије Миланка Петровић.
Зашто су цртаћи опасни?
А проблем је много већи него што изгледа, јер су цртаћи, колико год безазлено се чинили, заправо опасни.
- Погледајте садржај цртаћа. Комуникација у цртаћима је набијена нервозом, агресијом. Конфликтне ситуације се решавају тако што противник нестане, убију га. То су грозне, застрашујуће поруке. Дете ту поруку прихвата, дакле њему то постаје друга породица, модел, и зато је то опасно - објашњава Петровић.
И кад се родитељ запита где је погрешио, враћамо се на првобитно питање: Зашто једно дете проведе по осам сати испред компјутера? Зашто дете у предшколском узрасту уопште узима таблет или стане испред ТВ-а? Иако ово питање звучи готово бесмислено у савременом свету, ипак...
- Родитељ мора да зна садржај свега онога са чиме дете долази у контакт. Мора да зна садржај цртаних филмова, емисија које гледа, игрице коју користи. И на тај начин родитељ може да реагује. Сат времена дневно је сасвим довољно да дете задовољи своју потребу и не треба му дати више да гледа цртане филмове - објашњава председница Удружења социјалних радника.
Како реаговати, а не забранити цртаће деци?
- Када родитељ затекне дете да гледа неки непримеран цртаћ, треба да одгледа са њим и онда да прокоментарише: "Ова игрица/цртаћ је грозан, не смеш са овим да се играш, видиш да они уништавају све, а деца се тиме не баве'. Има дивних цртаних филмова. То детету треба понудити и дати. Ви вршите селекцију програма, шта ће ваше дете да гледа, којом ће игром да се игра - објашњава она.
Ако се успоставе чврсти и здрави породични односи, где се деци максимално посвећује пажња и прати како проводи време, онда нема места страху.
- Дете се у том духу и васпитава и још ако има примармо окружење добро, ниједно дете неће отићи у патологију - закључује Петровић.