СВИЊЕТИНА У СРБИЈИ ЈЕФТИНИЈА ЗА 100 ДИНАРА: Ово је разлог
Свињско месо у Србији појефтинило је за више од сто динара по килограму.
Разлог оваквом појефтињењу меса је пад руске рубље. Под притиском обарања цене нафте на светском тржишту руска рубља је дотакла најнижи ниво од 2014, што је директно утицало и на цене товљеника у нашој земљи. Наиме, домаће кланице слале су у Русију и до 5.000 тона меса недељно.
Сада је, због неисплативости, обустављен готово целокупан извоз, па је због велике понуде у Србији и цена свињског меса у малопродаји почела да пада. Свињски врат тако је јефтинији за 110 динара него пре неколико месеци, док је цена килограма бута нижа за 80 динара. Само током претходних месец дана цена овог меса је пала за око 30 динара.
Разлог: Санкције Русији
Рубља је почела оштро да пада у односу на долар почетком 2014. јер су инвеститори били забринути због кризе на Криму, чији је парламент позвао на уједињење са Русијом. Долар је тада вредео 36 рубаља, а јуче чак 76 рубаља. Рубља је падала и због санкција Запада уведених Москви због украјинске кризе. Отежавајућа околност за Русију била је и повећан извоз америчке нафте, што је проузроковало пад цена енергената.
Индустрија меса "Топола" обуставила је извоз у Русију у августу прошле године, а власник и директор те фабрике Вукоје Мухадиновић потврдио је за Блиц да је разлог пад руске рубље.
- Цену свињетине у Србији диригује кретање рубље. Због њеног слабљења нама се извоз не исплати, па остаје велика количина свињетине у Србији, а цена пада. Цена товљеника је 2012. била 250 динара по килограму, 2014. године 210 динара, а сада је између 110 и 115 динара, што је испод цене коштања - каже Мухадиновић, који годишње произведе 60.000 свиња и у кланицама преради још 40.000.
Наш саговорник додаје и да држава сваког товљеника субвенционише са 1.000 динара, а да би добра субвенција била она од 1.500 динара. Извоз свињског меса на руско тржиште, којем треба седам милиона свиња годишње, значајно је повећан крајем 2014. и почетком 2015. Домаће кланице извозом су биле више него задовољне јер су код тамошњих купаца постизале цену око 20 одсто вишу него у Србији.
Званична статистика још није измерила вредност тог извоза, али је процена да домаће кланице у Русију шаљу око 5.000 тона меса недељно. У контејнерима се извозе полутке и целе свиње, али смрзнуте. Трговина се одвија морским путем, а наша роба до руског купца долази за 25 до 45 дана. Свиње се одвозе у Бар, где се товаре на брод за Бари, а потом за Ротердам, да би завршиле путовање у Санкт Петербургу.