МЕТОД КИНЕСКЕ ПОЛИЦИЈЕ: Батинама до признања
Злоупотребе полиције како би извукла признаја од осумњичених, које укључују и мучења, представљају озбиљан проблем у Кини, упркос реформама правног система, наводи се у извештају Организације за заштиту људских права, који је данас објављен.
Наводи се да је полиција пронашла начин да заобиђе правила, у правном систему који се и даље у великој мери ослања на признање за доношење пресуде, готово у сваком случају, делом због неадекватних напора да се злочини правилно истраже.
Председник Си Ђипинг као приоритет поставио је смањење броја погрешних пресуда и реформу правног система, што треба да врати поверење јавности у владајућу Комунистичку партију, али је одбио да размотри попуштање партијске контроле над правосуђем.
Један од резултата правосудне реформе до сада је било и постхумно ослобађање у децембру, тинејџера из унутрашње Монголије, који је погубљен пре 18 година за силовање и убиство. Полицајац који је надгледао оригинални предмет, оптужен је да је користио мучење да би добио признање.
Мерама које су донете од 2009. до 2012. године, пре него што је Си постао председник, предвиђено је да се испитивања снимају и забрањено коришћење доказа, који су изнуђени мучењем, али то није довољно, констатује се у извештају.
Неки полицајци заобилазе правила, тако што затворенике муче ван службених просторија, користећи методе које не остављају видљиве повреде, а признање се снима касније, наводи се у извештају.
Истовремено затвореници немају право на адвоката током испитивања, а судије често игноришу јасне доказе о злостављању, наводи се у извештају.