РУСКИ ПРОДОР У ЕУ: Москва отвара две војне базе на Кипру
Иако многе европске земље последњих годину дана теже да се дистанцирају од Русије због кризе у Украјини, поједине ипак желе да односе са Русијом подигну на виши ниво. Да ли је с тога недавна одлука Кипра да дозволи Русији иградњу две војне базе на својој територији знак радикалног заокрета ове чланице ЕУ или средство којим Кипар настоји да од Брисела избори боље финансијске аранжмане за опоравак привреде?
Кипарски председник Никос Анастасиадис је објавио да је његова земља спремна да буде домаћин руске поморске и ваздухопловне базе. Званичан споразум о војној сарадњи између два народа треба да буде потписан 25. фебруара 2015. године, наводи "Лента.ру".
"Постоји стари (одбрамбени) споразум, који би требало да буде обновљен. У исто време, неке додатне услуге ће бити обезбеђен на исти начин као што то чинимо са другим земљама као нпр. са Француском и Немачком," рекао је Анастасиадис, преноси "Бизнис инсајдер".
"Кипар и Русија имају традиционално добре односе, а то није подложно промени."
Одлука Кипра долази након што је Русија изразила интерес да отвори војну базу на том острву крајем јануара, наводе "Глобални Пост" и "Грчки репортер".
Наиме, Кипар је једна од 28 чланица у ЕУ које су наметнуле санкције Русији током протекле године као одговор на ескалацију кризе у Украјини. И баш као што Грчка недавно изазвала комешање унутар Уније компликујући процес проширења санкције Русији, Кипар је, такође, изразио противљење усвајања додатних санкције на Русији, додајући да многи чланови ЕУ деле то мишљење.
"Ми желимо да се избегне даље пропадање односа између Русије и Европске уније", рекао је кипарски председник.
Нова руска база тик уз НАТО базу за електронско осматрање
Војна сарадња између Кипра и Русије је само још једно упозорење за ЕУ, наводи Бизнис инсајдер.
По свој прилици, руско ратно ваздухопловство ће користити аеродром "Андреас Папандреу" заједно са међународним аеродромом Пафос на југозападу острва, које се налазе на око 50 километара од ваздухопловне базе "Акротири" британског краљевског ваздухопловства. Поред тога, руска морнарица ће моћи трајно да користи базу Лимасол, наводи "Лента.ру".
"Лука Лимасол граничи се са британском ваздухопловном базом Акротири која служи НАТО операцијама и која је важно чвориште у електронском систему војног осматрања алијансе", наводи Глобал пост.
Заокрет или "кец у рукаву"?
Током 2013. године, Кипар је упао у тешку рецесију за чије решење је Русија понудила новац. Међутим, Кипар се у последњем тренутку одлучио за европски план опоравка.
С обзиром да ових дана сличан европски план опоравка оспорава и нова влада у Атини, тражећи боље услове, чини се да и Кипар настоји да својеврсним "руским маневром" извуче повољније услове од европских партнера.
Треба истаћи да је у Унији постојала бојазан 2013. године да ће Руси помоћ Кипру условити правом на коришћење кипарских лука и доласком руских војника. Власти у Никозији то знају и зато је веома извесно да користе затегнуте односе Русије и Запада као јак уцењивачки капитал.
Ствар ће бити јасна 25. фебруара ако и када споразум буде потписан. Ипак, треба додати и то да је, према студији објављеној од стране групе економиста из Русије, Финске и Канаде, "Русија пребацила преко 30 милијарди долара (око 1 трилион рубаља) на Кипар у последњих двадесет година", подсећа РТ.