САЧУВА СЕ ЧАК И ПОЛА ПЛАТЕ: Срби све више у куповину иду у Мађарску
Јефтиније.
Грађани на северу Војводине годинама одлазе у суседну Мађарску у куповину хране, гардеробе, а поготово кућне технике. Многи тако уштеде и пола месечне плате.
Некада у Мађарску због куповине технике и крупних ствари, данас и у најобичнију набавку основних намирница. Тако бисмо најједноставније могли да опишемо навике људи са севера Војводине. Они који не оду у Мађарску, ту исту робу купују на суботичком бувљаку, преноси Б92.
Купци кажу да је мађарска роба много јефтинија а продају се и сухомеснати производи, теста и хемија. Додају да је роба углавном из Мађарске, осим текстила који стиже и из турске и других крајева.
“Испод жита” у нашу земљу улази готово све, од сирева, сухомеснатих и млечних производа, до слаткиша, пића, кућне хемије, одеће. Примера ради, чајне кобасице које су из Мађарске стигле на тезге суботичког бувљака коштају 700 динара, што је за 300 динара јефтиније него у Србији.
Нико од трговаца на суботичком бувљаку није био расположен да објасни да ли робу коју продају на пијаци набавља у Мађарској или у нашој земљи. Ипак, у незваничном разговору су рекли да викендом чак и људи из Мађарске долазе овде у Суботицу како би купили мађарску робу.
Пре него стигне на пијачне тезге, сва та роба мора да прође царинску контролу. За робу у вредности до 100 евра, грађани не плаћају порез на граници.
- Врло чест случај је да имамо у једном возилу четири путника, рецимо две породице, по два члана, то је 400 евра. За те паре може доста тога да се купи. Даћу вам један податак. Прошле године на уласку у Србију било је милион и по путника, по сто евра, то вам је повластица 150 милиона евра. Наравно, нису они сви увозили ту робу, али да је и само пола, то је већ 75 милиона евра повластица - каже Слободан Нинковић из Управе царина на граничном прелазу Хоргош.
Свако код својих суседа
Док север Војводине по робу одлази у оближњи Сегедин, југоисточна Србија купује у Бугарској, а јужна у Македонији.
Робу, коју увозе у Србију, путници претходно пријављују на изласку из Мађарске. Ако њена вредност прелази 170 евра, имају право на повраћај пореза од 27 одсто. Потребно је да на мађарској граници овере формулар за повраћај пореза и новац подигну приликом следећег доласка у Мађарску. И поред уштеде коју тиме остварују, појединци покушавају додатно да уштеде прикривањем робе на уласку у Србију.
- Прошле године смо имали на изласку из земље девизних прекршаја у вредности од 640.000 евра, било је доста царинских прекршаја, у смислу гардеробе, техничке робе и тако даље. То је роба која је сакривена и роба која је непријављена - рекао је Нинковић.