ШАНСА ЗА МЛАДЕ: Нова радна места у Ер Србија
БЕОГРАД, - Министар за рад, запошљавање борачка и социјална питања Александар Вулин и министар омладине и спорта Вања Удовичић посетили су компанију "Ер Србија" и том приликом најавили пројекат чији је циљ повећање могућности запошљавања младих и стварање услова за останак и рад у Србији.
Вулин је том приликом саопштио да од укупног броја незапослених у Србији 26,6 одсто чине млади, од којих 14,7 одсто има завршен факултет. Вулин је казао да је "Ер Србија" прича о успеху и да би пример који даје та компанија требало да постане пракса у српској привреди. Он је казао да је у тој компанији 700 младих људи прошле године добило шансу да ради.
"Зато смо кренули од Ер Србије као нечег што је најмлађе, али најуспешније и што треба да послужи као пример и другима", казао је Вулин.
Он је навео податке Националне службе за запошљавање према којима је закључно са јануаром ове године на евиденцији те службе било 753.949 незапослених, а од тог броја 26,6 су млади људи, тачније млађи од 30 година. Највећи број, односно 50,8 одсто њих има завршену средњу, 17 одсто основну школу или је без квалификација, 7, 6 одсто грађана има струковну школу или вишу сколу, а налази се на евиденцији те службе.
"Око 14,7 незапослених чине млади који имају завршен факултет", рекао је министар и додао да је прошле године са евиденције запослено 238.000 грађана од којих су 92.000 млађи од 30 година, а више од 50 одсто су жене.
Он је подсетио да је ове године предвиђено да ће 126.000 људи бити обухваћено различитим мерама активног запошљавања, а 50 одсто свог новца који је предвиђен за те намене биће употребљено за запошљавање младих људи. Вулин каже да су у компанији "Ер Србија" добили конкретне предлоге и да ће се на њима радити.
Министар Удовичић указао је на податак да четвртину од укупног броја незапослених у Србији чине млади узраста од 21 до 29 година, као и да Србију на годишњем нивоу напусти један мањи град.
"Иако је тенденција одласка младих из Србије опала она се и даље дешава, а жеља је да нађемо прави начин да спречимо да млади одлазе из земље и да након факултета желе да замене своје индексе пасошима и своју срећу пронађу у неким другим срединама уместо да остану у својим градовима", казао је Удовичић.
Пројекат, казао је има за циљ да се сазна шта младима недостаје у разговорима са компанијама за посао, како да се унапреди систем образовања и друге способности код младих, као и да се "лоцирају" главни проблеми у запошљавању младих.
Како је речено приликом посете "Ер Србији", у оквиру пројекта ће се кроз истраживање и разговор са водећим компанијама у Србији утврдити проблеми и осмислити методе за смањење незапослености младих што је један од основних циљева Владе Србије. Пројекат је покренуло Министарство омладине и спорта уз подршку Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, представника младих из савеза невладиних организација КОМС (Кровна организација младих Србије) и НАПОР (Национална асоцијација практичара и практичарки омладинског рада).
Генерални директор "Ер Србије" Дане Кондић сложио се да је једна од најважнијих тема данас запошљавање младих, а представник Кровне организације младих Србије Александар Линц указао је да та организација тражи системска решења која ће дугорочно помоћи младима.
"Битно је да имамо активно учешће младих, да они кажу шта мисле и сигуран сам да ћемо стићи до конкретних резултата", рекао је он.