Саветујте угрожене поплавом на прави начин!
Убедите их да није све пропало и солидаришите се са њима!
Гостујући у емисији "Утисак недеље", психијатар Горан Милић приближио је народу слику о томе како се психички осећају угрожени у поплавама и како треба разговарати са њима како бисмо им помогли да што лакше превазиђу ову ситуацију.
Др Милић је рекао да је најбитније да евакуисане људе убедимо да није све пропало, да их подсетимо да у свакој несрећи има нечег доброг. Суштина кризе је губитак оријентира, свог микрокосмоса - постоје оријентири и симболи, представе оријентишемо у свету - моја кућа, мој пас, моја ограда и у томе је проблем.
Горан Милић је посаветовао грађане да, у комуникацији са људима који су остали без домова, морамо бити директни: "Ово је време за наредбе, јасна упутства, доследно понашање, потпуно васпитно, са правилима која се морају поштовати и ту нема изнимке".
На основу његовог искуства, радећи са изблеглицама, минимални период да након оваквих догађања човек дође к себи је барем пет година. Најбитнија је солидарност и да се ти људи након 20 дана не забораве, рекао је психијатар Милић.
Дакле, драги читаоци, овим људима ће лепа реч и разумевање значити више него било шта материјално. Нека виде и осете вашу саосећајност. Нека примете да се трудите да схватите барем мало како је бити у њиховој кожи. Убедите их причом да није све изгубљено.