СЕЋАЊЕ НА ВЕЛИКАНА: Данас се навршава 41 година од смрти Иве Андрића
На данашњи дан, 1975. године, отишао је великан писане речи.
Данас се навршава 41 година од смрти јединог српског нобеловца, књижевника и дипломате Иве Андрића, који је ову награду добио за роман "На Дрини ћуприја".
Иво Андрић рођен је у ноћи између 9. и 10. октобра 1892. године у Долцу поред Травника, а
10. децембра 1961. године додељена му је Нобелова награда за роман “На Дрини ћуприја”. Додела је одржана у штокхолмској дворани Концертне палате Шведске академије, а ово највеће светско признање уручио му је Андерс Esterlling.
Свој списатељски рад Андрић је почео пишући поезију у прози, а најчувеније дело из тог периода његове каријере јесте збирка "Ex понто" из 1918., која је уједно била и прва његова објављена књига.
У следећој фази стваралаштва, писао је приповетке, међу којима су најпознатије "Мост на Жепи", "Пут Алије Ђерзелеза", "Мустафа Маџар", "Бифе Титаник", и друге.
Премда се изучаваоци његовог дела споре око тога да ли Андрићева најбоља остварења треба тражити међу приповеткама или романима, несумњиво је да су га романи прославили, и учврстили његов положај у историји домаће књижевности.
Током Другог светског рата, када се повукао из дипломатске службе, Андрић је у Београду написао три романа: "На Дрини ћуприја", "Травничка хроника" и "Госпођица", а 1954. објавио је и "Проклету авлију", још једно изузетно цењено романескно остварење.
Андрић ће остати упамћен и као лауреат Ордена јунака социјалистичког рада који се додељивао за изузетне резултате у националној економији и култури СФРЈ. Након смрти 13. марта 1975. године у Београду, Андрић је сахрањен на београдском Новом гробљу.
Прочитајте ОВДЕ шта је Андрић крио: ко је Јелена, жена које нема.
У знак сећања на овог великана подсећамо на неке од његових најлепших цитата:
- "Ток догађаја у животу не зависи од нас, никако или врло мало, али начин на који ћемо догађаје поднети зависи у доброј мери од нас самих, дакле на то треба трошити снагу и обраћати пажњу."
- "Такав је живот да човек често мора да се стиди онога што је најлепше у њему и да управо то скрива од света, па и од оних који су му најближи."
- "Само активни људи и њихова борбеност и безобзирност покрећу живот напред, али га само пасивни људи и њихова стрпљивост и доброта одржавају и чине могућим и подношљивим."
Прочитајте ОВДЕ како је Андрић у само 11 реченица "спаковао" сву истину о животу.
- "Није највећа будала онај који не умије да чита, него онај који мисли да је све оно што прочита истина."
- "Чини ми се кад би људи знали, колико је за мене напор био живети, опростили би ми лакше све зло што сам починио и све добро што сам пропустио да учиним, и још би им остало мало осећања да ме пожале."
- "Кад би људи знали колико мало памети управља светом, умрли би од страха."
Погледајте ОВДЕ како су Руси обележили 150 година од настанка "Злочина и казне" Достојевског.
- "Злоба и доброта једнога народа су продукт прилика у којима он живи и развија се."
- "Доћи ће времена када ће паметни шутјети, будале говорити, а фукаре се обогатити."
- "Ја још нисам видео да је неко кога су добро истабанали то заборавио, али сам сто пута видео да људи заборављају и најлепше савете и поуке."
Прочитајте ОВДЕ историју болести која је довела до смрти великог глумца Драгана Николића.