Село кинеских радника: Уживамо у Србији
У близини Термоелектране Костолац никло је село у коме живе кинески радници.
У баракама, подно димњака термоелектране Костолац Б, живи 270 кинеских радника, инжењера и менаџера.
"Веома ми се свиђа овде. Срби су јако љубазни и дружељубиви и уживам овде", каже Донг Јунинг, асистент и организатор послова за Б92.
Паузу користе за ручак и кратак одмор у мензи и дневном боравку. Ванг Зу, једна од малобројних жена, веома лепо је прихваћена од становништва које је неретко позива на рођендане и славе.
"У гостима сам видела да је ваша слава налик нашем пролећном фестивалу, где се породица и пријатељи окупе. И у таквим ситуацијама се пријатно осећам", каже Ванг Зу.
У време предаха имају обичај и да се чују с члановима породице, гледају телевизију или разоноде неком спортском активношћу.
"Понекад овде с колегама играмо стони тенис. У дневном боравку имамо и телевизор. Некад певамо караоке, гледамо филмове и вести из Кине. Имамо и игралиште за баскет и фудбал", прича Чанг Јонг.
Од српске хране најомиљеније су им пљескавице. У својој кухињи спремају традиционална јела. Набављање намирница им није проблем.
"Углавном храну купујемо у граду или пијаци. Сваке недеље наш кувар одлази у Београд како би потребне намирнице набавио у Кинеској четврти", каже Чанг Јонг.
Кинези задовољни
Руководство кинеске фирме Цмек је више него задовољно сарадњом са термоелектраном Костолац Б.
Један од примарних циљева заједничког рада је био да се обезбеди квалитетан рад блока Б1, чија се ревитализација приводи крају, и да се смањи емисија лоших гасова.
"Најважније је што смо испунили друштвену одговорност, што смо нашли доста локалних фирми које су такође учествовале у нашем важном пројекту", наводи Донг Јунинг, асистент и организатор послова.
За ревитализацију блока Б1 уложено је 110 милиона долара финансираних из прве фазе кинеског кредита који укључује и пројекат изградње новог система за одсумпоравање. Друга фаза подрзумева изградњу блока Б3 од 350 мегавата и проширење производње капацитета копа Дрмно, са девет на 12 милиона тона угља годишње, преноси б92.
Прочитајте: