Симпу дугови у фази мировања
БЕОГРАД - Компанија Симпо потписала је са банкама уговор о мировању дугова до 31. октобра, којим се регулише мировање свих доспелих рата кредита, камата и осталих накнада које Симпо дугује банкама, изјавио је генерални директор компаније Слађан Дисић.
Уговор је потписан са могућношћу продужења важења до 31. децембра ове године.
"На основу потписаног уговора банке ће повући блокаду текућег рачуна Симпа и његових повезаних друштава, а то исто ће урадити и Пореска управа након доношења закључка Владе", прецизира Дисић.
Он додаје да је уговор о мировању дуга први и велики корак у правцу консолидације Симпа који ће омогућити да у септембру отпочне прозводња у значајнијем обиму.
Уговор ће важити кад га верификује Влада Србије сто се очекује на једној од наредних седница, а тада ће и слдећа фаза изласка из кризе, а то је завршетак процеса конверзије обавеза које Симпо има по основу пореза и доприноса и осталих јавних прихода, чиме ће тај дуг бити претворен у трајни улог Републике Србије у врањску компанију, па ће влада тако постати њен већински власник, навео је Дисић.
Доспеле рате кредита, камате и остале банкарске накнаде су, како прецизира Дисић, 11 милиона евра.
У периоду мировања дугова, како он објашњава, Симпо ће са сваком банком уз посредовање неке од независних консултантских кућа, договорити одговарајући грејс период као и нове услове отплате кредита.
Услов за потписивање уговора о мировању дуга, према његовим речима, био је да Симпо достави банкама, али и министарствима план пословне консолидације и предлог за одрживо пословање компаније.
"Наш план пословне консолидације предвиђа да постепено до краја ове године уђемо у потпуно коришћење капацитета, а то значи да пласман робе у децембру буде пет милиона евра", наводи Дисић.
План за период од 2015. до 2018. између осталог подразумева и да до краја године решавајући нагомилане проблеме са банкама, државом, бројем запослених и осталим повериоцима, Симпо почне да остварује резултате који ће омогућити одрживо тржишно пословање и већ 2016. позитиван салдо, па и ynačajniji добитак.
Дисић је објаснио да је од формирања владе у Министарству привреде било неколико успешних састанака о начинима решавања проблема у Симпу с обзиром да је друштво у блокади у дужем временском периоду и није у могућности да организује процес производње.
Дуг Симпа за неисплаћене порезе и доприносе које ће држава преузети на себе када постане већински власник компаније износи 5,7 милијарди динара.
Премијер Србије Александар Вучић је недавно изјавио да би држава урадила велики посао када би успела да реши проблем Железаре, Симпа и Петрохемије.