Сива економија прави милионске штете српској привреди
БЕОГРАД - Због сиве економије привреда у Србији губи више од 250 милиона евра годишње, а када би се она смањила за само један одсто, створили би се услови за отварање 1.200 радних места, речено је у Америчкој привредној комори, на конференцији поводом обележавања Светског дана интелектуалне својине.
На конференцији је саопштено да је Србија напредовала у сузбијању софтверске пиратерије, која је 2000. године била заступљена 99 одсто, у 2011. години 72 одсто, док се ове године очекује смањење за још пет одсто.
Према његовим речима, интелектуална својина се односи на софтвер, музику, филмове, лекове и разне услуге. "Више од 70 одсто светске економије засновано је на услугама, које су укорењене у интелектуалној својини, а Србија уколико жели да напредује мора да унапреди тржиште услуга", оценио је Кирби.
Представник Америчке привредне коморе Драгомир Којић навео је да се напредак у области заштите права интелектуалне својине у Србији очекује изменама Закона о ауторским правима, специјализацијом административне управе и формирањем Тужилаштва за високотехнолошки криминал.
Више од половине грађана Србије не оправдава постојање сиве економије и три четвртине сматра да држава не кажњава адекватно пословање у сивој зони, речено је из Националне алијансе за локални економски развој (НАЛЕД).
Анкета коју је за потребе НАЛЕД-а и Америчке агенције за међународни развој (УСАИД) урадила агенција Ипсос стратеџик маркетинг на репрезентативном узорку од 1.000 испитаника показала је да грађани сиву економију пре свега виде као рад на црно (34 одсто).
Анкета је, такође, показала и да грађани у сивој зони, односно на пијачним тезгама, преко огласа, у непријављеним радњама, на улици или од пријатеља и познаника најчешће купују текстил, одећу и обућу и главни разлог такве куповине су ниже цене.