СПРЕМНИ НА СВЕ! - Ко су људи који потресају САД својим штрајком?
Светом одјекују вести о штрајку радника ланаца брзе хране у САД, њиховом хапшењу али и решености да по сваку цену добију сатницу од 15 долара. Ко су људи који раде у Меку, Бургер Кингу и осталим гигантима и зашто су спремни на радикалне потезе како би побољшали свој положај?
Дре Финли има 24 године, диплому са колеџа, и ради за 8,78 долара по сату. Има кћерку од пет година и још једну бебу на путу.
И он је прототип радника у фаст фуд ресторанима у Америци 2014. године.
Седамдесет посто њих има преко 20 година, око 40 посто њих има децу, а трећина је бар неко време провела на колеџу.
А како је било некада? По подацима Центра за економска и политичка истраживања, 1979. године тинејџери су заузимали слабије плаћене послове, и то скоро трећину (27 посто). Данас мали колач ових послова отпада на тинејџере (12 посто). Битна промена.
Шта смо добили – старије и едукованије раднике који раде слабо плаћене послове, па су стога и незадовољнији.
И имамо поносне раднике, али се свакодневно сусрећу са предрасудама.
Просечна сатница за раднике фаст фуд ланаца је 8,74 долара по сату. Годишње то је 18.000 долара. Само пет хиљада мање од оног што је у САД прописано као праг сиромаштва (23.000 годишње за четворочлану породицу).
- Људи просто мисле да си глуп јер си са друге стране шалтера, каже радник Арби ресторана, Дре за CNN money.
И он није усамљен случај. Много је оних који нису своје дипломе са факултета нису претворили у добро плаћене послове.
То више нису тинејџери који зарађују џепарац у овим ресторанима, па се мире са мањом зарадом. Економска криза натерала је људе да раде послове за које су преквалификовани.
''Spremni смо и на хапшења како бисмо показали преданост циљу постизања минималне сатнице од 15 долара", рекао је Terrence Hays, запослен у Бургер Кингу из Кансас Citiy-a.
- Многи људи са којима радим нису срећни са овим што раде. То раде зато што морају, каже 25-годишња радница једног фаст фуд ланца, која такође има диплому са колеџа. Ова млада девојка сања да буде судија, и никад није ни сањала да ће радити на оваквој позицији.
Зато не треба да чуди да радник у овој индустрији, који зарађује скоро 1.000 пута мање од директора ланца за који ради, дигне глас.